پخش ویدیو

آموزشی فارسی چهارم

یکی از دروسی که در پایه چهارم ابتدایی تدریس می‌شود، درس فارسی است. هدف اصلی آموزش فارسی چهارم دبستان تقویت کردن مهارت‌های زبانی است که شامل گوش کردن، حرف زدن، مهارت خواندن و نوشتن است. دانش‌آموزان که در پایه اول و دوم دبستان هستند به شکل ابتدایی این مهارت‌ها را یاد می‌گیرند.
پخش ویدیو
پخش ویدیو
پخش ویدیو
آموزشی فارسی چهارم

حق کپی ویدئو مجاز نمی باشد

شما اینجا هستید:

آموزش فارسی چهارم ابتدایی

سطح جلسه:

مبتدی تا پیشرفته

مدت ویدیو:

بیش از 6 ساعت و 17 دقیقه

مدرس:

نسترن بیات

مبتدی تا پیشرفته
بیش از 6 ساعت و 17 دقیقه
30فایل
32جلسه

توضیحات دوره

آموزش فارسی چهارم دبستان

مقدمه

یکی از دروسی که در پایه چهارم ابتدایی تدریس می‌شود، درس فارسی است. هدف اصلی آموزش فارسی چهارم دبستان تقویت کردن مهارت‌های زبانی است که شامل گوش کردن، حرف زدن، مهارت خواندن و نوشتن است.

دانش‌آموزان که در پایه اول و دوم دبستان هستند به شکل ابتدایی این مهارت‌ها را یاد می‌گیرند. در اصل کتاب فارسی پایه چهارم را می‌توان ادامه فارسی پایه سوم دانست که به یادگیری پیشرفته‌تر چهار مهارت گفتاری، شنیداری، نوشتاری و تقویت مهارت خواندن می‌پردازد.

در نتیجه شیوه تدریس کتاب فارسی چهارم دبستان روی هدایت کردن دانش‌آموزان از مرحله مقدماتی به سوی مراحل بالاتر و پیشرفته‌تر آموزش و تقویت مهارت زبانی اهمیت زیادی دارد.

علاوه بر آموزش دروس به صورت تک درس میتوانید پکیج آموزش چهارم ابتدایی را نیز در استاد اجازه مشاهده و تهیه نمایید.

آموزش فارسی چهارم دبستان درس اول

آموزش فارسی چهارم دبستان درس اول

فصل اول کتاب فارسی چهارم دبستان آفرینش نام دارد که شامل دو درس است. درس اول فارسی چهارم آفریدگار زیبایی است. جهت آموزش فارسی چهارم دبستان درس اول ابتدا بایستی روخوانی متن انجام شود. پس از روخوانی نوبت به حل کردن بخش‌های بعدی درس توسط دانش ‌آموزان می‌رسد. درس اول فارسی پایه چهارم دارای بخش درک مطلب، درست و نادرست، واژه‌آموزی، تصویرخوانی و صمیمیت و همچنین بخوان و حفظ کن است. جهت یادگیری بیشتر دانش‌آموزان می‌توانند از درک مفاهیم درس اول فارسی به حل نمونه سوالات امتحانی بپردازند.

اهداف درس اول فارسی پایه چهارم

 

از جمله اهداف درس اول فارسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آشنایی دانش‌آموزان با آفرینش و تفکر در آن
 • تقویت کردن مهارت روخوانی، درک مطلب، حفظ شعر، رونویسی، املا و نگارش
 • بهبود مهارت گفتاری، دیداری و افزایش تمرکز شنیداری
 • بالا بردن انگیزه زیبانویسی
 • گسترش شبکه لغات دانش‌آموزان
 • بهبود مهارت شکرگزاری و سپاس‌گزاری از خداوند از طریق آموزش فارسی چهارم دبستان

دانلود کتاب فارسی چهارم دبستان

دانلود کتاب فارسی چهارم دبستان

 

با شروع سال تحصیلی جدید آموزش و پرورش به جز نسخه کتاب فارسی پایه چهارم به صورت کاغذی، نسخه با فرمت pdf کتاب را نیز به شکل کاملا رایگان منتشر می‌کند. معلمان و والدین که علاقه دارند علاوه بر نسخه چاپی کتاب، فرمت pdf آن را نیز داشته باشند می‌توانند جهت دانلود کتاب فارسی چهارم دبستان به پایگاه‌های مربوط به کتب درسی مراجعه کنند. لازم به ذکر است که کتاب فارسی پایه چهارم دبستان از چندین قسمت تشکیل شده است که با دانلود نسخه فرمت pdf آن می‌توان از محتوای کتاب مطلع شد. از مزیت دانلود نسخه الکترونیکی کتاب فارسی چهارم این است که دانش‌آموز می‌تواند در همه جا آن را همراه خود داشته باشد. علاوه‌ بر این دانش‌آموزان قبل از شروع سال تحصیلی قادر هستند که با جزئیات و قسمت‌های مختلف کتاب فارسی آشنایی شوند.

فارسی چهارم ابتدایی با جواب

فارسی چهارم ابتدایی با جواب

کتاب فارسی چهارم دبستان تمرینات زیادی دارد از این رو اکثر دانش‌آموزان به دنبال کتاب‌های کمک درسی هستند که جواب سوالات کتاب را به شکل کامل داشته باشد. چرا که همیشه امکان دسترسی به معلمان جهت رفع اشکال نیز وجود ندارد. یکی از کتاب‌های فارسی چهارم ابتدایی با جواب، گام به گام است. گام به گام کتاب فارسی چهارم دارای تمامی پاسخ‌های تمرینات، آزمون‌ها، فعالیت‌ها و… است. دانش‌آموزان با تهیه این کتاب کمک آموزشی می‌توانند پاسخ‌های صحیح تمرینات فارسی چهارم را به خوبی فرا بگیرند.

بهترین روش تدریس فارسی چهارم ابتدایی

بهترین روش تدریس فارسی چهارم ابتدایی

 

نحوه تدریس کتب درسی مختلف با هم متفاوت خواهد بود. روش تدریس فارسی چهارم ابتدایی به صورت درس به درس است و باید با توجه بودجه‌بندی پیشنهاد شده برای فارسی چهارم دبستان صورت گیرد. برای اینکه بهترین روش تدریس فارسی چهارم ابتدایی را ارائه دهید پیشنهاد می‌شود به نکات زیر توجه کنید:

 1. لازم است که یک سوم زمان کلاس آموزش فارسی چهارم دبستان را به درک مطلب اختصاص دهید به دلیل ‌اینکه بیشتر دانش‌آموزان در بخش درک متن ضعیف هستند. سعی کنید که تمامی دانش‌آموزان در این مبحث شرکت کنند. جهت پاسخ به سوالات زمان کافی به دانش‌آموزان بدهید.
 2. کلیه معلمان در مرحله اول باید میزان سطح‌های درک مطلب را شناسایی کنند و برای فهم راحت‌تر آن سوالاتی طراحی شود. برای این امر مطالعه نکته‌های صفحات 10 و 11 کتاب روش تدریس فارسی چهارم کمک‌کننده خواهد بود.
 3. در اکثر کلاس‌های فارسی چهارم بیشتر به روخوانی درست توجه می‌شود و برای لحن و آهنگ درست ادای کلمات آموزشی در نظر گرفته نشده است. در نتیجه مهارت خواندن درست به شکل ناتمام رها خواهد شد. در این زمینه توضیحاتی که در صفحه 49 کتاب شیوه تدریس فارسی پایه چهارم آمده است در ارتباط با روش آموزش لحن صحیح به دانش‌آموزان بسیار مفید خواهد بود.

سایر نکات تدریس و آموزش فارسی چهارم دبستان

 

جهت تدریس بخش شعرهای بخوان و حفظ کن کتاب فارسی چهارم دبستان توصیه می‌شود که دانش‌آموزان به صورت گروهی شعر بخواند. این کار حفظ شعر را راحت‌تر خواهد کرد. به علاوه پس از پایان تدریس هر درس بهتر است که با لحنی شمرده به دانش‌آموزان دیکته بگویید. از جمله روش‌های پیشنهادی دیگر جهت تدریس فارسی چهارم دبستان می‌توان شیوه تدریس گروهی، حل مسئله، قصه‌گویی، بارش ذهنی و… را نام برد.

نقد و بررسی کتاب فارسی چهارم ابتدایی

نقد و بررسی کتاب فارسی چهارم ابتدایی

کتاب فارسی چهارم دبستان از 152 صفحه تشکیل شده است. این کتاب دارای 7 فصل است. سر‌فصل‌های کتاب فارسی عبارتند از آفرینش، دانایی و هوشیاری، ایران من، فرهنگ بومی، نام‌آوران راه زندگی و ایمان و عمل. هر کدام از فصل‌ها را دو یا سه درس مختلف تشکیل می‌دهد که تعداد درس‌ها به میزان اهمیت موضوع بستگی زیادی دارد. جهت آموزش فارسی چهارم دبستان 17 درس وجود دارد که دو درس آن به عنوان درس آزاد مد نظر قرار گرفته است تا معلم و شاگردان با همکاری همدیگر موضوع مناسب برای آن برگزینند. برای هر فصل کتاب فارسی بخش‌های بخوان و حفظ کن، مثل و حکایت، بخوان و بیندیش و روان‌خوانی طراحی شده است. به علاوه فعالیت‌های درک مطلب، درک و دریافت، درست و نادرست، واژه‌آموزی و دانش‌ زبانی برای بهبود درک مطلب دانش‌آموزان نیز در کتاب فارسی آورده شده است.

همچنین طراحی بخش‌های گوش کن و بگو، روان‌خوانی، نمایش، صندلی صمیمیت و قصه‌گویی منجر به تقویت مهارت شنیداری دانش‌آموزان خواهد شد. جهت بهبود مهارت گفتاری نیز بخش‌های تصویرخوانی، صندلی صمیمیت و قصه‌گویی مفید خواهد بود.

تدریس فارسی چهارم ابتدایی درس دوم

تدریس فارسی چهارم ابتدایی درس دوم

 

درس دوم کتاب فارسی پایه چهارم کوچ پرستوها نام دارد. این درس از بخش‌های درست و نادرست، درك مطلب، دانش زبانی و بخوان و بیندیش تشکیل شده است. مهم‌ترین نکته آموزشی این درس برجسته نشان دادن نقش انواع علائم نگارشی در منتقل کردن معنا است. در اصل درس دوم فارسی چهارم تاکید بر نقش درنگ‌ نما دارد. در بخش گوش کن و بگو درس دوم فارسی هدف اصلی افزایش تمرکز و بهبود درک شنیدن در دانش‌آموزان است. جهت تدریس فارسی چهارم ابتدایی درس دوم بخش گوش کن و بگو ابتدا باید فایل صوتی را در کلاس پخش کنید. در مرحله بعد دانش‌آموزان پس از گوش دادن به صدا می‌توانند به سوالات این بخش پاسخ دهند. دیگر بخش‌های درس دوم فارسی پایه چهارم عبارت است از:

بخش بخوان و بیندیش درس دوم فارسی چهارم

نتایج مطالعات نشان می‌دهد دانش‌آموزان ایرانی قدرت درک مطلب ضعیفی دارند. در اصل دانش‌آموزان کمی به مطالعه متن‌های طولانی عادت کرده‌اند. در نتیجه برای آموزش فارسی چهارم دبستان بخش صامت‌خوانی طراحی شده است. هدف این قسمت از کتاب فارسی افزایش قدرت درک مطلب است. البته بخش «بخوان و بیندیش» کتاب فارسی چهارم برای عادت کردن دانش‌آموزان به مطالعه مطلب‌های طولانی، افزایش تمرکز و تقویت درک خواندن در کتاب گنجانده شده است. دست یافتن به اهداف ذکر شده بسیار مهم است؛ از این رو تمام 45 دقیقه زمان کلاس به بخش صامت خوانی و جواب دادن به سوالات درک مطلب اختصاص یافته است.

بخش داستان در جست و جو

این بخش با لحنی کاملا کودکانه پروردگار جهانیان را وصف می‌کند. پس از مطالعه کامل بخش داستان در جست‌ و ‌جو دانش‌آموز باید قادر باشد به کلیه سوالات مطرح شده پاسخ دهد. بهترین روش مطالعه این قسمت صامت خوانی هر دانش‌آموز به شکل جداگانه است. بنابراین اگر معلم محیط کلاس را به کتابخانه تبدیل کند دانش‌آموزان می‌توانند در سکوت کامل متن را صامت‌خوانی کنند. اگر هم مدرسه دارای کتابخانه است توصیه می‌شود مطالعه این بخش در کتابخانه انجام شود.

معلم باید از دانش‌آموزان بخواهد تا هر کدام به صورت فردی به سوالات این قسمت جواب دهند. نوشتن پاسخ سوالات روی برگه منجر به افزایش تمرکز آن‌ها خواهد شد. پس از اتمام صامت‌خوانی بایستی چند نفر از دانش‌آموزان از روی جواب سوالات خود بخوانند. در این حالت می‌توانند پاسخ‌های خودشان را کامل کنند.

آشنایی با هدف‌های آموزش فارسی چهارم دبستان درس دوم

هر یک از دروس کتاب‌های پایه چهارم دبستان اهداف مخصوص به خود را دارند. در ادامه مطلب توضیح مختصری در ارتباط با اهداف آموزش فارسی پایه چهارم درس دوم خواهیم داد.

 1. آشنایی دانش‌آموزان با یکی از شگفتی‌های خلقت که همان کوچ پرستوها است.
 2. فراهم‌سازی شرایطی که در ارتباط با مخلوقات خداوند بیشتر تفکر شود.
 3. انگیزه برای مطالعه متن‌ها و قصه‌های ساده افزایش می‌یابد.
 4. آموزش فارسی چهارم دبستان دانش‌آموزان را با علائم نگارشی موجود در متن آشنا می‌کند.
 5. با مطالعه درس دوم فارسی پایه چهارم مهارت شنیداری و گفتاری تقویت خواهد شد.
 6. میزان درک مطلب دانش‌آموز با انجام فعالیت‌های نوشتاری بیشتر می‌شود.

نتیجه‌گیری

کتاب فارسی پایه چهارم دبستان از هفت فصل تشکیل شده است. تدریس هر یک از دروس کتاب فارسی با یکدیگر متفاوت خواهد بود. در اصل هدف اصلی آموزش کتاب فارسی پایه چهارم بهبود درک مطلب و قدرت خواندن، نوشتن و شنیدن در دانش‌آموزان است.

 

آموزش اول ابتدایی

آموزش اول ابتدایی

تمامی دروس اول ابتدایی

آموزش دوم ابتدایی

آموزش دوم ابتدایی

تمامی دروس دوم ابتدایی

آموزش سوم ابتدایی

آموزش سوم ابتدایی

تمامی دروس سوم ابتدایی

آموزش چهارم ابتدایی

آموزش چهارم ابتدایی

تمامی دروس چهارم ابتدایی

آموزش پنجم ابتدایی

آموزش پنجم ابتدایی

تمامی دروس پنجم ابتدایی

آموزش ششم ابتدایی

تمامی دروس ششم ابتدایی

آموزش پایه هفتم

آموزش پایه هفتم

تمامی دروس پایه هفتم

آموزش پایه هشتم

آموزش پایه هشتم

تمامی دروس پایه هشتم

آموزش پایه نهم

آموزش پایه نهم

تمامی دروس پایه نهم

آموزش پایه دهم

آموزش پایه دهم

تمامی دروس پایه دهم

آموزش پایه یازدهم

آموزش پایه یازدهم

تمامی دروس پایه یازدهم

آموزش پایه دوازدهم

آموزش پایه دوازدهم

تمامی دروس پایه دوازدهم

نظرات دانشجویان

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “آموزشی فارسی چهارم”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *