پخش ویدیو

آموزش هدیه چهارم دبستان

فیلم آموزش هدیه چهارم ابتدایی از اول به صورت گام به گام تدریس شده است این دوره توسط خانم نسترن بیات در 19 جلسه تدریس شده است  این دوره به صورت فیلم با کیفیت بالا در استودیو حرفه ای تولید و عرضه شده است. دانش آموزانی که قصد تقویت پایه تحصیلی ، یادگیری آزمایش ها و نتیجه گیری را دارند این پکیج میتواند انتخاب مناسبی برای آنها باشد.
پخش ویدیو
پخش ویدیو
پخش ویدیو
آموزش هدیه چهارم دبستان

حق کپی ویدئو مجاز نمی باشد

شما اینجا هستید:

آموزش هدیه چهارم ابتدایی به صورت ویدیو

سطح جلسه:

مبتدی تا پیشرفته

مدت ویدیو:

3 ساعت و 51 دقیقه

مدرس:

نسترن بیات

مبتدی تا پیشرفته
3 ساعت و 51 دقیقه
30فایل
19جلسه

توضیحات دوره

توضیحات کامل در رابطه با آموزش هدیه چهارم دبستان

مقدمه

کتاب هدیه‌های آسمانی چهارم دبستان از جمله کتاب‌هایی است که در این پایه تحصیلی برای دانش‌آموزان مقطع تدریس خواهد شد. این کتاب را می‌توان مکمل خوبی برای آموزش کتاب قرآن دانست.

در واقع این دو کتاب در کنار یکدیگر سعی دارند تا تعالیم اسلام را از همان دوران کودکی به دانش‌آموزان آموزش دهند. در آموزش هدیه چهارم دبستان، به توضیح مفاهیم دینی و اعتقادی مسلمانان پرداخته شده و در کنار این آموزش‌ها، در کتاب قرآن، نحوه خوانش صحیح این کتاب دینی به دانش‌آموزان، آموزش داده می‌شود. در ادامه بیشتر در رابطه تدریس کتاب هدیه‌های آسمانی مقطع چهارم دبستان توضیح داده خواهد شد.

علاوه بر آموزش دروس به صورت تک درس میتوانید پکیج آموزش چهارم ابتدایی را نیز در استاد اجازه مشاهده و تهیه نمایید.

تدریس درس به درس هدیه چهارم

تدریس درس به درس هدیه چهارم

علت تدریس درس به درس هدیه‌ چهارم و قرار دادن این درس در بین برنامه درسی ملی ایران، آشنا کردن دانش‌آموزان با راه و روش اسلام و نگرش دین به زندگی است. این کتاب در دوران ابتدایی، پایه و اساس دین را آموزش داده و دانش‌آموزان را برای سال‌های بعدی دوران تحصیل آماده می‌کند.

در واقع مطالب گفته شده در کتاب هدیه‌های آسمانی سال چهارم دبستان، چهارچوب مطالب مورد گفته شده در سال‌های بعد به شمار می‌رود. در نتیجه دانش‌آموزان باید این درس را جدی گرفته تا علاوه بر جنبه آموزشی و تحصیلی، از لحاظ اعتقادی نیز پیشرفت کنند.

دانش‌آموزان به عنوان افرادی که در یک جامعه مذهبی و اسلامی زندگی می‌کنند، باید تلاش کنند آموزه‌های دینی را به درستی آموزش دیده و به نسل بعدی خود منتقل نمایند. همچنین این نکته نیز از لحاظ آموزشی دارای اهمیت است که دروس دین و زندگی، تا آخر دوران تحصیل به همراه دانش‌آموز خواهد ماند و حتی در آزمون کنکور سراسری نیز دارای ضریب قابل توجهی است. تمامی این موارد گفته شده، نشان‌دهنده اهمیت درس هدیه‌های آسمانی و آموزش هدیه چهارم دبستان به نحو صحیح است.

تدریس هدیه چهارم درس اول

تدریس هدیه چهارم درس اول

مفاهیم کلیدی حاصل از طراحی درس اول با نام دانه‌ای که نمی‌خواست بروید، در کتاب هدیه‌های آسمانی چهارم دبستان، شامل نعمت، نیازمندی، دانایی، توانایی و دعا می‌شود. همچنین اهداف حاصل از طراحی آن به شرح زیر است:

 • آشنایی دانش‌آموزان با دانایی خداوند در رابطه با نیازهای انسان و دیگر موجودات
 • آشنایی با توانایی خداوند از طریق توجه به نعمت‌هایی که خدا برای رفع نیازهای انسان و دیگر موجودات آفریده است.
 • تشخیص برخی از نیازهای انسان و دیگر موجودات
 • ایجاد حس علاقه و دلگرمی نسبت به خدا و مهربانی‌های او
 • استفاده از دعاهای مناسب برای برقراری ارتباط بهتر با خداوند و گفتگو با او
 • توانایی تفکر در متن پیام‌های قرآنی و درک ارتباط این موضوع با درس و آموزش هدیه چهارم دبستان

تدریس درس اول و آموزش هدیه چهارم دبستان

شروع مناسب هر درسی می‌تواند تأثیر بسیار خوبی بر روی یادگیری آن درس داشته باشد. برای شروع درس می‌توان از نیازهای یک حیوان و جانوار کوچک صحبت کرد. به طور مثال از نیازهای یک جوجه در طول مدت زندگی خود با دانش‌آموزان به بحث و تبادل نظر پرداخت. همچنین قبل از شروع درس، می‌توان از دانش‌آموزان خواست تا تصویری از حیوان مورد نظر خود آماده کرده و در رابطه با رشد این حیوان و نیازهای آن در گروه خود توضیح دهند. این فعالیت در واقع می‌تواند مقدمه ورود به درس اول باشد.

معلم می‌تواند در هنگام شروع درس اول، فیلمی از رشد و نمو دانه را برای دانش‌آموزان به نمایش گذاشته و از دانش‌آموزان بخواهد آنچه را که از تصویر یا فیلم کاشت دانه و رشد آن متوجه می‌شوند، بیان کنند. مطابق با فعالیت برایم بگو در درس اول از آموزش هدیه چهارم دبستان، معلم باید دانش‌آموز را راهنمایی کرده تا ضمن توجه به این فرآیند، به این مهم دست یابد که خداوند دانا و توانا به نیازهای دانه برای رشد آگاه بوده و با توانایی‌هایی که به دانه برای رشد داده، این نیازها را برطرف نموده است.

جواب سوالات درس چهارم هدیه چهارم

سوالات درس چهارم از هدیه‌های آسمانی چهارم دبستان در صفحه‌های 35 تا 39 قرار دارد. در ادامه به سوالات این درس از کتاب هدیه‌ها پاسخ داده می‌شود:

ببین و بگو، صفحه 35

 • سوال: برای کدام یک از این حوادث، خواندن نماز آیات واجب است؟
 • جواب: ماه گرفتگی، خورشید گرفتگی، سیل و زلزله

بررسی کنید، صفحه 36

 • سوال: تنها یکی از دانش‌آموزان، تعریف
  درست نماز آیات را بیان کرده است. آن دانش‌آموز را مشخص کنید.
 • جواب: نماز آیات، یک نماز دو رکعتی بوده که در هر رکعت، بعد از حمد، سوره به پنج قسمت تقسیم شده و بعد از هر رکوع، یک قسمت از آن خوانده شده و دوباره باید به رکوع رفت.

کامل کنید، صفحه 37

 • سوال: در شکل نشان می‌دهد که یک رکعت نماز آیات چگونه خوانده می‌شود. با توجه به آیات سوره توحید، شکل را کامل کنید.
 • پاسخ: رکوع اول؛ بسم الله الرحمن الرحیم/ رکوع دوم؛ قل هو الله احد/ رکوع سوم؛ الله الصمد/ رکوع چهارم؛ لم یلد و لم یولد/ رکوع پنجم؛ و لم یکن له و کفوا احد

ایستگاه فکر، صفحه 38

 • سوال: با توجه به متن گفته شده، میان نماز صبح و نماز آیات چه تفاوتی وجود دارد؟
 • جواب: اصلی‌ترین تفاوت این دو نماز در آموزش هدیه چهارم دبستان، این است که در نماز صبح بعد از خواندن سوره حمد، سوره توحید خوانده شده و سپس نمازگذار به رکوع و سجده می‌رود. اما در نماز آیات، در هر رکعت، بعد از خواندن حمد، باید یک قسمت از پنج قسمت سوره توحید خوانده شده و بعد از آن به رکوع رفته و دوباره بلند شد و قسمت بعدی سوره را خواند. در واقع نماز صبح در هر رکعت فقط یک رکوع داشته ولی در نماز آیات، در هر رکعت، پنج رکوع وجود داشته و در کل این نماز، ده رکوع دارد.

با خانواده، صفحه 39

 • سوال: آیا می‌توان نماز آیات را به شکل دیگری خواند؟ چگونه؟
 • پاسخ: به می‌توان این نماز را به نحو دیگری نیز خواند. بدین صورت که در هر رکعت بعد از خواندن حمد، به جای تقسیم کردن سوره توحید به پنج قسمت، در هر بار یک سوره کامل خوانده و به رکوع رفت. در واقع در هر رکعت، پنج بار سوره توحید را خواند.

سوالات طرح شده از درس چهارم هدیه‌های آسمانی

 

سوال 1؛ چه زمانی نماز آیات خوانده می‌شود؟

در زمان ماه گرفتگی (خسوف)، خورشیدگرفتگی (کسوف) و بلای طبیعی مانند سیل و زلزله و رعد و برق ترسناک، خواندن نماز آیات واجب است.

سوال 2؛ نماز آیات چطور خوانده می‌شود؟

این نماز دو رکعتی بوده و هر رکعت دارای 5 رکوع است. بدین شکل که با در هر رکعت بعد از خواندن حمد، سوره توحید 5 قسمت شده و بعد از خواندن هر قسمت، نمازگذار به رکوع می‌رود.

سوال 3؛ در آموزش هدیه چهارم دبستان، درس چهارم، نام پسر پیامبر چه بود؟

ابراهیم

سوال 4؛ در زمان مرگ ابراهیم، پسر پیامبر، چه اتفاقی رخ داد؟

در روز مرگ ابراهیم، خورشیدگرفتگی شد و مردم در آن زمان بر این باور بودند که خورشید عزادار مرگ پسر پیامبر است.

سوال 5؛ حضرت محمد در رابطه خورشیدگرفتگی به مردم چه گفت؟

خورشیدگرفتگی ارتباطی به غم و شادی ما نداشته و یک اتفاق طبیعی و نشان‌دهنده قدرت خدا و نظم در جهان هستی است.

سوال 6؛ تفاوت میان نماز صبح و نماز آیات در چیست؟

 

هر دو نماز دو رکعت دارند ولی در نماز صبح بعد از حمد در هر رکعت، یکبار سوره توحید کامل خوانده می‌شود. در نماز آیات، سوره توحید 5 قسمت شده و بعد از خواندن هر قسمت، نمازگذار باید به رکوع برود.

راهنمای تدریس هدیه چهارم ابتدایی

راهنمای تدریس هدیه چهارم ابتدایی

از جمله پیشنهاداتی که معلمان می‌توانند برای تدریس و آموزش هدیه چهارم دبستان از آن استفاده کنند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

پرسش و پاسخ از دانش‌آموزان:

این روش در مباحثی نظیر جهان آخرت، مراسم اسلامی، قرآن کریم، خداشناسی و خودشناسی کاربرد زیادی دارد. این روش می‌تواند میان معلم و دانش‌آموز و یا دو دانش‌آموز صورت گیرد.

داستان‌سازی و قصه‌گویی:

برای مباحث آموزش غیرمستقیم ارزش‌های اخلاقی، خداشناسی، سیره پیامبران و امامان و خودشناسی، یکی از بهترین روش‌های آمورشی، استفاده از قصه‌گویی و داستان‌سرایی است. این داستان‌ها می‌تواند وسیله شروع فعالیت‌های مختلف دانش‌آموزان باشد.

آموزش هدیه چهارم دبستان به روش نمایش و ایفای نقش:

اجرای نمایش توسط دانش‌آموزان هم بر روی اجراکنندگان و هم بر روی تماشاگران تأثیرگذار خواهد بود. در واقع دانش‌آموزان به گونه‌ای زنده با داستان و پیام آموزشی آن مواجه می‌شوند. همچنین می‌توان بعد از اجرا، به نقد و بررسی آن پرداخت. این روش برای آموزش بخش‌های مربوط به سیره پیامبران و امامان، اخلاق، احکام و معرفی شخصیت‌های دینی کاربرد زیادی دارد.

آموزش هدیه چهارم دبستان به روش توضیحی:

با این روش می‌توان تبیین اصول اعتقادی علی‌الخصوص در رابطه با جهان آخرت را به دانش‌آموزان آموزش داد. همچنین برای بیان احکام دینی و معرفی شخصیت‌های مذهبی نیز این روش تدریس قابل استفاده است.

آموزش هدیه چهارم دبستان به روش بارش فکری:

تدریس هدیه چهارم درس اول

 

در این روش از آموزش هدیه چهارم دبستان، با بیان یک موضوع یا مسئله، تلاش می‌شود دانش‌آموزان را به پاسخ وا داشته و هر کس به تناسب اندیشه خود، در رابطه با موضوع گفته شده، نظر دهد. در این روش باید توجه شود که تمامی پاسخ‌ها محترم بوده و به هیچ عنوان نباید به دانش‌آموزان توهین شده و آن‌ها تحقیر شوند. در نهایت با تلفیق پاسخ‌های مناسب با یکدیگر، پاسخ کاملی برای پرسش و مسئله مطرح شده، بدست می‌آید.

انجام تحقیق، مطالعه و فعالیت‌های پروژه‌ای:

از این روش تدریس می‌توان در همه موضوعات دینی کتاب هدیه‌های آسمانی چهارم دبستان استفاده کرد. در واقع این روش به دانش‌آموز کمک می‌کند تا دایره دانش خود را از محدوده کتاب درسی فراتر برده و قدرت تجزیه و تحلیل را در او افزایش می‌دهد.

آموزش اول ابتدایی

آموزش اول ابتدایی

تمامی دروس اول ابتدایی

آموزش دوم ابتدایی

آموزش دوم ابتدایی

تمامی دروس دوم ابتدایی

آموزش سوم ابتدایی

آموزش سوم ابتدایی

تمامی دروس سوم ابتدایی

آموزش چهارم ابتدایی

آموزش چهارم ابتدایی

تمامی دروس چهارم ابتدایی

آموزش پنجم ابتدایی

آموزش پنجم ابتدایی

تمامی دروس پنجم ابتدایی

آموزش ششم ابتدایی

تمامی دروس ششم ابتدایی

آموزش پایه هفتم

آموزش پایه هفتم

تمامی دروس پایه هفتم

آموزش پایه هشتم

آموزش پایه هشتم

تمامی دروس پایه هشتم

آموزش پایه نهم

آموزش پایه نهم

تمامی دروس پایه نهم

آموزش پایه دهم

آموزش پایه دهم

تمامی دروس پایه دهم

آموزش پایه یازدهم

آموزش پایه یازدهم

تمامی دروس پایه یازدهم

آموزش پایه دوازدهم

آموزش پایه دوازدهم

تمامی دروس پایه دوازدهم

نظرات دانشجویان

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “آموزش هدیه چهارم دبستان”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *