پخش ویدیو

آموزش علوم چهارم ابتدایی

فیلم آموزش علوم چهارم ابتدایی از اول به صورت گام به گام تدریس شده است این دوره توسط خانم نسترن بیات در 13جلسه تدریس شده است. این دوره به صورت فیلم با کیفیت بالا در استودیو حرفه ای تولید و عرضه شده است. دانش آموزانی که قصد تقویت پایه تحصیلی ، یادگیری آزمایش ها و نتیجه گیری را دارند این پکیج میتواند انتخاب مناسبی برای آنها باشد.
پخش ویدیو
پخش ویدیو
پخش ویدیو
آموزش علوم چهارم ابتدایی

حق کپی ویدئو مجاز نمی باشد

شما اینجا هستید:

آموزش ویدیویی علوم چهارم ابتدایی

سطح جلسه:

مبتدی تا پیشرفته

مدت ویدیو:

بیش از 3 ساعت

مدرس:

نسترن بیات

مبتدی تا پیشرفته
بیش از 3 ساعت
30فایل
13 جلسه

توضیحات دوره

راهنمای کامل آموزش علوم چهارم دبستان

مقدمه

علوم چهارم ابتدایی از جمله درس‌هایی است که نیاز به تمرین و تکرار بسیاری دارد. همچنین برای یادگیری هرچه بیشتر این درس توسط دانش‌آموزان، به انواع آموزش‌های تصویری و بصری نیاز خواهد بود.

در واقع آموزش علوم چهارم دبستان بدون استفاده از تصویر و آزمایش برای دانش‌آموزان بسیار سخت بوده و یادگیری کامل از طریق نوشتن و مطالعه تمرینات اتفاق نمی‌افتد. یکی از اصلی‌ترین روش‌های تدریس درس به درس علوم چهار ابتدایی، استفاده فیلم‌های آموزشی بوده که دانش‌آموزان می‌توانند با مشاهده این فیلم‌ها، مطالب به طور دقیق‌تر و بهتری آموزش ببینند.

با توجه به تمامی موارد گفته شده، این مقاله یک راهنمای کامل برای روش تدریس علوم چهارم ابتدایی بوده و بخش‌های مختلف این کتاب را نیز به طور کامل مورد بررسی قرار می‌دهد. ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

علاوه بر آموزش دروس به صورت تک درس میتوانید پکیج آموزش چهارم ابتدایی را نیز در استاد اجازه مشاهده و تهیه نمایید.

آموزش علوم چهارم

تدریس درس به درس علوم چهارم ابتدایی

در این بخش برای آشنایی بیشتر با تدریس درس به درس علوم چهارم ابتدایی، تمامی فصل‌های این کتاب، به تفکیک بررسی می‌شوند:

۱. فصل اول آموزش علوم چهارم دبستان؛ زنگ علوم

در این فصل از کتاب علوم چهارم ابتدایی، دانش‌آموزان نحوه نتیجه‌گیری از مشاهدات خود را یاد می‌گیرند. در واقع آن‌ها می‌آموزند که چگونه بر اساس یافته‌های تجربی و مشاهدات خود، به پرسش‌ها پاسخ داده و مسائل را در موقعیت جدید، پیش‌بینی کنند. همچنین دانش‌آموزان می‌توانند نتایج بررسی‌های خود را به روش‌های مختلفی نظیر پوستر، مقاله، روزنامه دیواری و غیره ارائه دهند.

۲. فصل دوم؛ مخلوط‌ها در زندگی

دانش‎آموزان در فصل دوم، ویژگی‌های مخلوط‌ها را آموزش دیده و آن را به دو دسته یکنواخت و غیریکنواخت تقسیم‌بندی می‌کنند. همچنین آن‌ها با انجام آزمایشات مختلف، به این نتیجه می‌رسند که اندازه ذره‌ها و دمای آب در حل شدن مواد بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

درس اول علوم چهارم

۳. فصل سوم؛ انرژی نیاز هر روز ما

معلم در فصل سوم از علوم چهارم ابتدایی، باید شکل‌های مختلف انرژی و تبدیل آن‌ها به یکدیگر را با استفاده از وسایل مختلف به دانش‌آموزان آموزش دهد. همچنین منابع انرژی و روش‌های حفظ این منابع نیز در این فصل معرفی می‌شوند.

۴. فصل چهارم؛ انرژی الکتریکی

آموزش علوم چهارم دبستان، فصل چهارم، مربوط به کاربردهای انرژی الکتریکی در منازل و تبدیل آن به سایر انرژی‌ها خواهد بود. همچنین آزمایش‌های این فصل، شامل درست کردن یک مدار ساده الکتریکی، بستن لامپ به صورت متوالی و موازی، تشخیص رسانایی یا نارسانایی اجسام و غیره می‌شود.

درس چهارم علوم چهارم

5. فصل پنجم از آموزش علوم چهارم دبستان؛ گرما و ماده

در فصل پنجم این کتاب، دانش‌آموزان با نوع دیگری از انرژی آشنا می‌شوند. مفاهیم کلیدی این فصل، شامل چگونگی انتقال گرما بین اجسام و ثابت نگه داشتن آب در یک مشخص می‌شود. همچنین دانش‌آموزان می‌توانند برای آموزش بهتر این فصل از کتاب درسی، آزمایش‌هایی انجام داده و نتیجه را در قالب یک مقاله و متن در کلاس ارائه دهند.

۶. فصل ششم از آموزش علوم چهارم دبستان؛ سنگ‌ها

فصل ششم از آموزش علوم چهارم دبستان

برای آموزش بهتر و پیشبرد روند آموزش علوم چهارم دبستان در این فصل، می‌توانیم دانش‌آموزان به پیدا کردن انواع سنگ‌ها تشویق کرده و با مرور مطالب درسی، به آن‌ها یاد بدهیم چگونه به دنبال سنگ‌ها باشند و چه سنگ‌هایی را پیدا کنند. در واقع هدف از آموزش این فصل، معرفی انواع سنگ، نحوه تولید و تشکیل آن‌ها و کاربرد انواع خاک و سنگ‌ها در زندگی خواهد بود.

۷. فصل هفتم؛ آهن‌ربا در زندگی

در فصل هفتم، دانش‌آموزان با انجام فعالیت‌های گوناگونی مانند جمع‌آوری اطلاعات و همچنین انجام آزمایشات مختلف، ویژگی‌های آهن‌ربا را شناخته و روش‌های ساخت آهن‌ربای معمولی و الکتریکی را آموزش دیده و با کاربردهای این آهن‌رباها در زندگی آشنا می‌شوند.

۸. فصل هشتم؛ آسمان در شب

برای آموزش هرچه بهتر فصل هشتم از کتاب علوم چهارم ابتدایی، می‌توان از دانش‌آموزان خواست تا یک مقاله تحقیقی در رابطه با کهکشان‌ها و آسمان انجام دهند. در این فصل در واقع به سوالات دانش‌آموزان پیرو صورت‌های فلکی، منظومه شمسی، سیارات، چگونگی تشکیل سال‌های خورشیدی، جایگاه ماه نسبت به زمین و غیره پاسخ داده می‌شود.

فصل هشتم علوم چهارم دبستان

9. فصل نهم از آموزش علوم چهارم دبستان؛ بدن ما (۱)

ساختار ساده سلول، تقسیم سلولی و انواع سلول‌های بدن در فصل نهم کتاب علوم چهارم دبستان، آموزش داده می‌شود. همچنین بخش‌هایی از بدن که مواد غذایی را گوارش کرده و چگونگی حفظ این اعضا نیز در همین فصل معرفی می‌گردد.

۱۰. فصل دهم از آموزش علوم چهارم دبستان؛ بدن ما (۲)

فصل دهم از آموزش علوم چهارم دبستان

از اهداف اصلی فصل دهم باید به آشنایی دیگر بخش‌ها و اندام‌های اصلی بدن نظیر دستگاه تنفس و گردش خون، نحوه دفع مواد زائد از بدن و سهم هر فرد در سالم نگه داشتن دستگاه‌های بدن، اشاره کرد.

۱۱. فصل یازدهم؛ بی‌مهره‌ها

در فصل یازدهم از آموزش علوم چهارم دبستان، دانش‌آموزان با انواع جانوران بی‌مهره و ویژگی‌ها و نوع زندگی آن‌ها آشنا شده و همچنین نمونه‌هایی از این جانداران را طبقه‌بندی می‌کنند. از دیگر آموزش‌های این فصل می‌توان به نقش بی‌مهرگان در زندگی انسان‌ها و چگونگی حفاظت از این جانداران اشاره کرد.

12. فصل دوازدهم؛ گوناگونی گیاهان

برای تدریس بهتر این فصل از کتاب علوم چهارم ابتدایی، می‌توان آزمایش رنگ شدن گل سفید یا ساقه کرفس را انجام داد. در واقع با این آزمایش می‌توان بخش‌های مختلف گیاه را به دانش‌آموزان، آموزش داد. از مفاهیم آموزشی این فصل می‌توان به گیاهان تک لپه، دو لپه، بخش‌های مختلف گل و نحوه گرده افشانی و تولید مثل گیاهان اشاره کرد.

۱۳. فصل سیزدهم از آموزش علوم چهارم دبستان؛ زیستگاه

مفهوم زیستگاه و انواع روابط و چرخه‌های غذایی موجودات زنده و نقش هر یک از موجود در این چرخه‌ها، در فصل سیزدهم آموزش داده می‌شود. همچنین برای آموزش بهتر این فصل می‌توان دانش‌آموزان را به یک بوستان، پارک جنگلی و یا غیره برده و آموزش‌ها را به صورت تصویری و تجربی ارائه داد.

فیلم آموزش علوم چهارم دبستان

  • بخش اول از آموزش علوم چهارم دبستان، شامل درس‌های اول تا ششم خواهد بود. یادگیری این فصل‌ها زمانی به طور کامل و به درستی امکان‌پذیر است که دانش‌آموزان در کنار گفته‌های معلم و حل تمرینات و فعالیت‌ها، فیلم‌های آموزشی مربوطه را نیز با دقت مشاهده کنند.
  • بخش دوم این کتاب، شامل درس‌های هفتم تا یازدهم بوده که فیلم‌های آموزشی این بخش نیز به طور کامل وجود دارد و دانش‌آموزان می‌توانند فایل فیلم‌ها را به صورت رایگان دریافت کرده و با دقت مشاهده کنند.
  • در بخش سوم علوم چهارم ابتدایی، درس‌های دوازدهم و سیزدهم آموزش داده می‌شود. فیلم‌های کمک آموزشی موجود برای این بخش، مطالب را به طور کامل توضیح داده و تمامی فعالیت‌ها و تمرینات را با توضیحات کافی پاسخ می‌دهد.

روش تدریس علوم چهارم ابتدایی

  • روش تدریس فعال و مشارکتی در زمان آموزش علوم چهارم دبستان، در کنار گردش علمی، استفاده از ویدئوهای آموزشی، به کارگیری ابزارهای متناسب با موضوع درس و غیره می‌تواند بسیار در یادگیری دانش‌آموزان موثر باشد.
  • بهتر است معلمان، وسایل و ابزارهای کمک آموزشی مربوط به فصل‌های مختلف را از قبل شناسایی و آماده‌سازی کرده تا در زمان آموزش به تمامی این موارد دسترسی سریع داشته باشند.
  • آموزش فصل یازدهم از کتاب علوم چهارم دبستان که مربوط به بی‌مهرگان است، بهتر است که در فصل بهار و در محیط طبیعی انجام شود. برای انجام فعالیت‌های این درس می‌توان از جانورانی مانند کرم خاکی، مورچه، حلزون، صدف، ستاره دریایی و غیره استفاده کرد. همچنین می‌توان فیلم پوست‌اندازی بندپایان را نیز در کلاس نمایش داد.
  • تدریس درس دوازدهم علوم چهارم ابتدایی یعنی گوناگونی گیاهان، می‌تواند به همراه فیلم‌‌های آموزشی، ساخت پوستر با تصویرهای مرتبط و غیره همراه باشد.

راهنمای علوم چهارم دبستان

قبل از وارد شدن به بخش تدریس و روش‌های آن، ابتدا باید یک دید کلی از کتاب علوم چهارم دبستان و بخش‌های مختلف آن داشت. این کتاب چاپ سال 1400 بوده و از 119 صفحه و 13 فصل تشکیل می‌شود. در کتاب علوم چهارم ابتدایی، دانش‌آموزان با موضوعات گسترده‌ای نظیر یادداشت‌برداری، مشاهده، نحوه جمع‌آوری اطلاعات، انواع انرژی، سنگ‌ و خاک، بدن انسان و دیگر جانداران آشنا شده و آموزش‌های پایه‌های گذشته را تکمیل می‌کنند.

برای آموزش علوم چهارم دبستان به نحو احسن، هر یک از فصل‌های این کتاب، متناسب با موضوع درس، از بخش‌های مختلفی نظیر فعالیت، گفتگو، فکر کنید، جمع‌آوری داده، علم و زندگی و هشدار تشکیل شده است که نحوه تدریس هر یک از این بخش‌ها، با یکدیگر متفاوت بوده و معلمین باید با شرح کامل این تفاوت‌ها و آموزش هر بخش به نحوی متفاوت آشنا باشند.

سوالات درس به درس علوم چهارم ابتدایی با جواب

برای دسترسی به پاسخ‌های سوالات درس به درس علوم چهارم ابتدایی، می‌توان از نرم‌افزارها و یا فیلم‌های کمک آموزشی موجود استفاده کرد. این محتواها موجب صرفه‌جویی در زمان انجام آزمایشات شده و این امکان را به دانش‌آموز می‌دهند تا بتواند بارها و بارها آن‌ها را تماشا کرده و یادگیری را عمیق‌تر کند.

همچنین استفاده از کتاب‌های کمک آموزشی و نرم‌افزارهای کمک درسی به همراه جواب سوالات، نه تنها برای آموزش علوم چهارم ابتدایی به دانش‌آموزان مناسب است، بلکه می‌تواند توسط معلمان و موسسات آموزشی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

سوالات درس به درس علوم چهارم دبستان

در واقع تحقیقات نشان می‌دهد که به علت تغییراتی که در فرآیند یادگیری دانش‌آموزان به وجود آمده، استفاده از نرم‌افزارها، فیلم‌ها و کتاب‌های کمک آموزشی، می‌تواند سطح یادگیری دانش‌آموزان را تا حد زیادی افزایش داده و با پاسخ به سوالات درس به درس در آموزش علوم چهارم دبستان، بازدهی آن‌ها را در زمان آزمون‌ها و امتحانات بالاتر برده و بهبود می‌بخشد.

آموزش اول ابتدایی

آموزش اول ابتدایی

تمامی دروس اول ابتدایی

آموزش دوم ابتدایی

آموزش دوم ابتدایی

تمامی دروس دوم ابتدایی

آموزش سوم ابتدایی

آموزش سوم ابتدایی

تمامی دروس سوم ابتدایی

آموزش چهارم ابتدایی

آموزش چهارم ابتدایی

تمامی دروس چهارم ابتدایی

آموزش پنجم ابتدایی

آموزش پنجم ابتدایی

تمامی دروس پنجم ابتدایی

آموزش ششم ابتدایی

تمامی دروس ششم ابتدایی

آموزش پایه هفتم

آموزش پایه هفتم

تمامی دروس پایه هفتم

آموزش پایه هشتم

آموزش پایه هشتم

تمامی دروس پایه هشتم

آموزش پایه نهم

آموزش پایه نهم

تمامی دروس پایه نهم

آموزش پایه دهم

آموزش پایه دهم

تمامی دروس پایه دهم

آموزش پایه یازدهم

آموزش پایه یازدهم

تمامی دروس پایه یازدهم

آموزش پایه دوازدهم

آموزش پایه دوازدهم

تمامی دروس پایه دوازدهم

نظرات دانشجویان

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “آموزش علوم چهارم ابتدایی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *