پخش ویدیو

آموزش ریاضی چهارم ابتدایی

فیلم آموزش ریاضی چهارم ابتدایی از اول به صورت گام به گام تدریس شده است این دوره توسط خانم نسترن بیات در 10جلسه تدریس شده است  این دوره به صورت فیلم با کیفیت بالا در استودیو حرفه ای تولید و عرضه شده است. دانش آموزانی که قصد تقویت پایه تحصیلی ، یادگیری آزمایش ها و نتیجه گیری را دارند این پکیج میتواند انتخاب مناسبی برای آنها باشد.
پخش ویدیو
پخش ویدیو
پخش ویدیو
آموزش ریاضی چهارم ابتدایی

حق کپی ویدئو مجاز نمی باشد

شما اینجا هستید:

آموزش ویدیویی ریاضی چهارم ابتدایی

سطح جلسه:

مبتدی تا پیشرفته

مدت ویدیو:

بیش از 9 ساعت و 38 دقیقه

مدرس:

نسترن بیات

مبتدی تا پیشرفته
بیش از 9 ساعت و 38 دقیقه
30فایل
8جلسه

توضیحات دوره

نحوه آموزش ریاضی چهارم ابتدایی

برای شناخت دانش‌آموزان پایه ابتدایی با مباحث ریاضی، عددی، محاسبات مختلف و… درس ریاضی در این دوره برای آن‌ها ارائه شده است. دانش‌آموزان باید بتوانند در پایه ابتدایی محاسبات عددی مختلفی را انجام دهند.

با اشکال هندسی مختلف آشنا شده و اندازه‌گیری‌ها را انجام دهند. مفاهیمی مانند درصد، آمار، مختصات، تقارن و احتمال به آن‌ها آموزش داده شود و بتوانند تمرینات را به کمک معلم حل کنند. در این مطلب در مورد آموزش ریاضی چهارم ابتدایی صحبت خواهیم کرد و در مورد این درس و روش تدریس آن توضیح بیشتری خواهیم داد.

علاوه بر آموزش دروس به صورت تک درس میتوانید پکیج آموزش چهارم ابتدایی را نیز در استاد اجازه مشاهده و تهیه نمایید.

نحوه آموزش ریاضی چهارم ابتدایی

آموزش ریاضی چهارم ابتدایی از اول تا آخر

تدریس اصولی مفاهیم ریاضی به‌ خصوص در دوران ابتدایی کمک می‌کند تا دانش‌آموز در یادگیری و حل و مسائل ریاضی پایه‌های بالاتر دچار مشکلات کمتری شود. وقتی معلم پایه ابتدایی درس ریاضی را در مباحثی مانند کسر، اعشار، عدد مخلوط، ضرب و تفریق و تقسیم و… به خوبی آموزش دهد، دانش‌آموز در سال‌های بعدی می‌تواند مباحث ریاضی را راحت‌تر یاد بگیرد چون این مفاهیم به نوعی ریشه دروس ریاضی هستند. در این بخش نگاهی کلی به دروس ریاضی چهارم ابتدایی خواهیم داشت تا با محتوای این کتاب و فصل‌های آن بیشتر آشنا شوید.

کتاب ریاضی ارائه شده برای پایه‌ چهارم ابتدایی، حدوداً 154 صفحه داشته و به 7 فصل تقسیم شده است. موضوعات ارائه شده در این کتاب به طور کلی شامل شناخت اعداد مختلف، محاسبات عددی روی آن‌ها، اندازه‌گیری، شکل‌های هندسی و بخش آمار و احتمال است. معلم ریاضی باید طوری برنامه‌ریزی کند که آموزش صفحه به صفحه ریاضی چهارم ابتدایی را تا پایان سال به اتمام برساند.

آموزش ریاضی چهارم به زبان ساده

هر فصل کتاب ریاضی پایه چهارم ابتدایی، عنوان خاص خود را دارد و از 4 درس تشکیل شده است. هر یک از این چهار درس، شامل بخش‌های فعالیت، تمرین و کار در کلاس است. در آخر هر فصل نیز بخشی به نام مرور فصل ارائه شده است. روش تدریس هر درس به ترتیب زیر است:

  • وقتی معلم مبحث درس را تدریس کرد. در قسمت فعالیت هر درس، فرصتی را فراهم می‌کند تا در مورد مبحث اصلی گفتگو کرده و با کمک دانش‌آموز آن را ارزیابی کند. به این صورت درس را برای آن‌ها تشریح می‌کند.
  • برای این‌که مفاهیم ارائه شده آموزش ریاضی چهارم ابتدایی در ذهن دانش‌آموز تثبیت شود، بخش کار در کلاس ارائه شده است. در این قسمت که دانش‌آموز نقش پررنگ‌تری دارد، باید به کمک معلم، عمل خواسته شده را انجام دهد.
  • قسمت تمرین که در کتاب ریاضی چهارم ارائه شده است، جزء تکالیف دانش‌آموز است اما معلم باید برای بررسی فعالیت‌ها زمینه لازم را فراهم کند.

به همین ترتیب دروس هر فصل آموزش داده می‌شود و زمانی که آموزش این درس‌ها تمام شد، باید به بخش مرور فصل پرداخته شود. این بخش که عبارت است از قسمت‌های فرهنگ نوشتن، تمرین، فرهنگ خواندن و سرگرمی و معما، به این دلیل ارائه گردیده است تا افزون بر ارائه تمرینات بیشتر، مهارت‌هایی مانند خواندن، نوشتن و مهارت فکری را در دانش‌آموز تقویت کند.

آموزش ریاضی چهارم به زبان ساده

آموزش صفحه به صفحه ریاضی چهارم ابتدایی

ریاضی پایه چهارم که در ادامه کتاب‌های درسی پایه‌های اول تا سوم ابتدایی تالیف شده است با هدف روبرو شدن دانش‌آموزان با مباحث مهم ریاضی و فرآیند حل مسئله ارائه شده است. فعالیت‌های ارائه شده در کتاب، دانش‌آموزان را با چالش رو به رو کرده و این موضوع نگران کننده نیست؛ زیرا با راهنمایی و کمک معلم می‌توانند نتیجه مناسب را پیدا کنند. کمک به دانش‌آموز نباید به شکل در اختیار گذاشتن جواب مسئله باشد بلکه به دانش‌آموز شوق و لذت حل کردن مسئله و به دنبال جواب رفتن را بدهد.

فصل‌های کتاب ریاضی چهارم ابتدایی

برای این‌که بتوانید برای آموزش ریاضی چهارم ابتدایی، طرح درس بنویسید باید با سرفصل‌های آن آشنا شوید. این سرفصل‌ها عبارتند از:

  • فصل اول: این فصل با عنوان اعداد و الگوها در چهار درس ارائه شده است که عناوین هر درس شامل عددنویسی، الگوها، ماشین‌های ورودی- خروجی و معرفی میلیون است. همان‌طور که از عناوین مشخص است دانش‌آموز با اعداد پنج و شش رقمی آشنا شده و توسط الگویابی ارتباط میان دو عدد و شکل را پیدا خواهد کرد.
  • فصل دوم: این فصل با عنوان کسر در 4 درس با مباحث شناخت کسرها، جمع و تفریق، تساوی کسرها و ضرب عدد در کسر ارائه شده است. همان‌طور که عنوان‌ها نشان می‌دهد، این فصل به شناخت و محاسبات عددی بر روی کسرها می‌پردازد.
  • فصل سوم: عنوان این فصل ضرب و تقسیم است و به شش درس ضرب دو رقمی، محاسبه‌ی حاصل ضرب، محاسبه‌های تقریبی، تقسیم و بخش‌پذیری، تقسیم بر عددهای یک رقمی و تقسیم بر عددهای دو رقمی می‌پردازد.
  • فصل چهارم: این فصل اندازه‌گیری را آموزش می‌دهد و عناوین هر درس شامل زاویه، اندازه‌‌گیری زاویه، اندازه‌گیری زمان و اندازه‌گیری طول است.
  • فصل پنجم: عنوان فصل پنجم ریاضی چهارم ابتدایی عدد مخلوط و عدد اعشاری است و 4 درس آن شامل اعداد مخلوط، اعداد اعشاری، جمع و تفریق اعداد اعشاری و ارزش مکانی عددهای اعشاری است.
  • فصل ششم: این فصل شکل‌های هندسی را آموزش داده و در چهار درس عمود-زاویه، چهار ضلعی‌ها، مساحت متوازی‌الاضلاع و مثلث و محیط و مساحت ارائه شده است.
  • فصل هفتم: این فصل از آموزش ریاضی چهارم ابتدایی با عنوان آمار و احتمال در دو درس ارائه شده است که شامل نمودار خط شکسته و احتمال می‌شود.فصل‌های کتاب ریاضی چهارم ابتدایی

نمونه سوالات آموزش ریاضی چهارم ابتدایی از اول تا آخر با جواب

معلم در کلاس ریاضی علاوه بر تدریس و گفتگو با دانش‌آموزان باید بتواند با مسائل و اشکالات آنان در مورد ریاضی آشنا شده و بدفهمی‌های دانش‌آموزان را برطرف کند. همچنین باید با حل تمرین مسائل مختلف و ارائه نمونه سوالات ریاضی، استرس و اضطراب آن‌ها برای امتحان ریاضی را تا حدودی از بین ببرد.

مسائلی که در کلاس حل می‌شود باید با مشارکت دانش‌آموزان ارزیابی و بررسی شود، زیرا درس ریاضی برای تثبیت در ذهن نیاز به تمرین و تکرار دارد. در ادامه نمونه سوالاتی را برای ریاضی پایه چهارم ابتدایی ارائه خواهیم داد.

نمونه سوالات ریاضی چهارم

 

نمونه سوالات آموزش ریاضی چهارم ابتدایی

 

دانلود کتاب ریاضی چهارم ابتدایی (pdf کتاب ریاضی)

بسیاری از دانش‌آموزان، اولیای گرامی و معلمان عزیز، تمایل دارند نسخه pdf کتاب ریاضی چهارم ابتدایی را در تلفن همراه و رایانه شخصی خود داشته باشند. زیرا امروزه استفاده از گوشی موبایل و رایانه شخصی رواج زیادی داشته و همه در دسترس است. بنابراین پیشرفت تکنولوژی و رواج استفاده از تلفن همراه و لپ‌تاپ، باعث شده است وزارت آموزش و پرورش در سال‌های اخیر علاوه بر نسخه چاپی کتاب‌های درسی، نسخه دیجیتال آن را به صورت فایل pdf و رایگان در اختیار افراد قرار دهد. به این ترتیب، شما می‌توانید نسخه pdf آموزش ریاضی چهارم ابتدایی را از لینکی که در ادامه قرار خواهیم داد دانلود کنید.

آموزش تصویری ریاضی چهارم ابتدایی

همان‌طور که پیشتر اشاره شد، درس ریاضی جزء دروسی است که برای یادگیری عمیق نیاز به تمرین و تکرار دارد و دانش‌آموز علاوه بر کلاس، نیازمند تمرین در خانه است. دانش‌آموزان در درس ریاضی معمولاً دچار مشکلات و بدفهمی‌هایی هستند که با تدریس درست، حل نمونه سوالات مختلف در کلاس و خانه و همچنین استفاده از آموزش‌های تصویری و کتاب‌های کمک درسی از این مشکلات کاسته می‌شود.

بنابراین درس ریاضی پایه چهارم ابتدایی، فقط از طریق خواندن و حفظ کردن قابل یادگیری نیست و نیازمند استفاده از روش‌های کمک درسی مانند آموزش تصویر ریاضی چهارم ابتدایی است. امروزه در بسیاری از وبسایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی و آموزشی، فایل‌های آموزش تصویری ریاضی پایه چهارم ابتدایی را قرار می‌دهند. شما می‌توانید برای دریافت آموزش‌ بیشتر درس ریاضی به صورت تصویری از این فایل‌ها استفاده کنید.

دانلود رایگان سی دی آموزش ریاضی چهارم ابتدایی

پیشرفت تکنولوژی باعث شده است افراد استفاده بیشتری از تلفن همراه و رایانه شخصی داشته باشند. حتی کودکان و دانش‌آموزان  نیز بسیاری از درس‌های خود را از طریق نرم‌افزار‌ها و سی دی‌های آموزشی دنبال می‌کنند. بنابراین بسیاری از مراکز فرهنگی و مرتبط با آموزش و پرورش، به طراحی و سخت نرم‌افزارها و سی دی‌های آموزشی روی آورده‌اند. برای مثال نرم‌افزار آموزشی و فرهنگی آموزش ریاضی چهارم دبستان، که به تدریس ریاضی از طریق انیمیشن‌های آموزشی پرداخته و از این طریق کتاب ریاضی را کامل آموزش می‌دهد.

علاوه بر این سی دی‌های آموزشی که امروزه برای آموزش ریاضی چهارم ابتدایی طراحی شده‌اند، جزء منابع بسیار خوب کمک درسی بوده و باعث می‌شود دانش‌آموز علاوه بر یادگیری دروس، به حل تمرین و تکرار بیشتر بپردازد. فایل‌های صوتی و تصویری کمک درسی یکی از راه‌حل‌های مناسب برای آموزش ریاضی به صورت عمیق و ریشه‌ای است. برای مثال شما می‌توانید آموزش‌ ریاضی فصل اول را به صورت درس درس دنبال کرده و تمرینات مربوط به هر کدام را که در سی دی و نرم‌افزار ارائه شده است انجام دهید.

آموزش تصویری ریاضی چهارم ابتدایی

عکس کتاب ریاضی چهارم ابتدایی

عکس کتاب ریاضی چهارم ابتدایی

سخن آخر در مورد آموزش ریاضی چهارم ابتدایی

امروزه در یادگیری ریاضی، تاکید بر یادگیری مفهومی است. با این حال پژوهش‌ها بر رعایت تعادل و توازن بین آموزش مفهومی و آموزش رویه‌ها و قواعد تکیه دارند. در راستای علاقه‌مند شدن دانش‌آموز به یادگیری ریاضی و فهم عمیق، معلم ریاضی می‌تواند نقشی بی‌بدیل ایفا کند.

روش تدریس در درس ریاضی چهارم ابتدایی به صورت فعال و دانش‌آموز محور است. یعنی در پیدا کردن راه‌حل مسائل و انجام تمرینات مختلف گفتگو، بررسی و ارزیابی حدس‌ها و نقد راه‌حل‌ها ضروری است و این عملی است که باید بین دانش‌آموز و معلم رخ دهد. بنابراین مسائلی که مطرح می‌شود نباید خیلی روشن و واضح باشد تا دانش‌آموز برای حل آن‌ها، روش‌ها و ایده‌های مختلفی را امتحان کند. در هر حال، تمام این موارد بدون تلاش، اراده و همت معلمان گرامی میسر نخواهد شد، زیرا آن‌ها نقش بسیار مهمی در فهم عمیق ریاضی پایه ابتدایی در کودکان و دانش‌آموزان دارند. امیدواریم این مطالب راهنمای مناسبی در مورد نحوه آموزش ریاضی چهارم ابتدایی برای اولیای محترم، معلمان گرامی و دانش‌آموزان باشد.

آموزش اول ابتدایی

آموزش اول ابتدایی

تمامی دروس اول ابتدایی

آموزش دوم ابتدایی

آموزش دوم ابتدایی

تمامی دروس دوم ابتدایی

آموزش سوم ابتدایی

آموزش سوم ابتدایی

تمامی دروس سوم ابتدایی

آموزش چهارم ابتدایی

آموزش چهارم ابتدایی

تمامی دروس چهارم ابتدایی

آموزش پنجم ابتدایی

آموزش پنجم ابتدایی

تمامی دروس پنجم ابتدایی

آموزش ششم ابتدایی

تمامی دروس ششم ابتدایی

آموزش پایه هفتم

آموزش پایه هفتم

تمامی دروس پایه هفتم

آموزش پایه هشتم

آموزش پایه هشتم

تمامی دروس پایه هشتم

آموزش پایه نهم

آموزش پایه نهم

تمامی دروس پایه نهم

آموزش پایه دهم

آموزش پایه دهم

تمامی دروس پایه دهم

آموزش پایه یازدهم

آموزش پایه یازدهم

تمامی دروس پایه یازدهم

آموزش پایه دوازدهم

آموزش پایه دوازدهم

تمامی دروس پایه دوازدهم

نظرات دانشجویان

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “آموزش ریاضی چهارم ابتدایی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *