پخش ویدیو

آموزش علوم اول دبستان

پکیج آموزش علوم اول دبستان شامل ساعت ها آموزش علوم و انجام آزمایش ها برای درک بهتر مطالب برای دانش آموزان اول ابتدایی ارائه شده است.دانش آموزانی که قصد تقویت پایه تحصیلی ، یادگیری آزمایش ها و نتیجه گیری را دارند این پکیج میتواند انتخاب مناسبی برای آنها باشد .ارسال این محصول به صورت پستی میباشد و پس ار ثبت سفارش این بسته حدود دو روز کاری برای شما ارسال خواهد شد.
پخش ویدیو
پخش ویدیو
پخش ویدیو
آموزش علوم اول دبستان

حق کپی ویدئو مجاز نمی باشد

شما اینجا هستید:

آموزش ویدئویی کتاب علوم اول دبستان

سطح جلسه:

مبتدی تا پیشرفته

مدت ویدیو:

12 ساعت

مدرس:

فریبا دهقان

مبتدی تا پیشرفته
12 ساعت
30فایل
14 جلسه

توضیحات دوره

گام به گام آموزش علوم اول دبستان به صورت ویدئویی

آموزش علوم اول دبستان اهمیتی برابر با سایر دروس تخصصی این دوره تحصیلی مانند آموزش ریاضی اول دبستان دارد. چرا که کودکان را با ورود به پایه اول دبستان با بدیهیات زیادی در رابطه با محیط اطراف خود و اجزای بدن انسان آشنا می‌کند.

این مباحث به قدری مهم است که مبانی درس علوم سال دوم بستان را نیز پوشش می‌دهد. پس وظیفه یک معلم اول ابتدایی و حتی والدین  این است که دانش‌ آموزان را نسبت به موضوعات این درس به گونه‌ای علاقه‌مند کنند تا ترغیب به رصد و جستجو و کنجکاو درباره آنها شوند.

ما برای راحتی شما آموزش اول ابتدایی (تمامی دروس) را هم فراهم کرده ایم تا بتوانید با دیدن این اموزش ها به راحتی مقطع اول دبستان را پشت سر بگذارید

در این مقاله قصد داریم روش‌های تدریس کاربردی و ابزارهای کمک آموزشی مختلف برای آموزش درس علوم اول دبستان به شما معرفی کنیم. پس برای دریافت روش آموزش گام به گام علوم اول دبستان با ما تا انتهای این مطلب همراه شوید.

آموزش علوم اول ابتدایی

نقش معلمان در آموزش علوم اول دبستان

کلاس اول ابتدایی یکی از مهم‌‌ترین دوره‌های تحصیلی برای همه دانش ‌آموزان به شمار می‌رود. دانش آموزان در این پایه برای اولین بار با موضوعات مهمی مانند خواندن، نوشتن و محاسبات ریاضی مواجه می‌شوند.

از طرفی دیگر چون دانش آموزان این دوره به تازگی وارد محیط مدرسه شدند دارای ویژگی‌های شخصیتی متفاوتی نسبت به دیگر دانش آموزان پایه‌های بالاتر دارند. بنابراین برای جذب بیشتر آنها به کلاس درس باید از روش تدریس خاصی استفاده کرد.

آموزش درس علوم تجربی در بین سایر دروس اول ابتدایی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. دانش ‌آموزان کلاس اولی برای شناخت و درک هر چه بهتر دنیای اطراف خود نیاز به آموزش و یادگیری مفاهیم کاربردی علوم تجربی دارند.

دانش ‌آموزان اول ابتدایی از طریق فعالیت‌های تعریف شده در سرفصل‌های این درس با روش‌های مختلف جمع‌آوری اطلاعات، سازماندهی آنها و نحوه به کارگیری این اطلاعات و همچنین آزمایش و تحقیق درباره آنها آشنا می‌شوند.

پس وظیفه معلم این است که دانش ‌آموزان را نسبت به آموزش علوم اول دبستان علاقه‌مند و کنجکاو کند و مهارت‌های لازم برای انجام آزمایش‌‌های مختلف را به آنها آموزش دهد. حال هر چقدر میزان تسلط معلم روی روش‌ تدریس علوم اول دبستان بیشتر باشد، میزان علاقه‌مندی و کسب مهارت در دانش‌ آموزان نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

در همین راستا، برای ارائه هر چه بهتر مطالب به دانش آموزان و افزایش یادگیری آنان ابزارهای آموزشی و کمک‌ آموزشی بسیاری در دسترس قرار گرفته است که روند آموزش علوم برای معلمان را تسهیل کرده است.

علوم اول دبستان

آموزش علوم اول دبستان| فهرست کتاب علوم اول ابتدایی

قبل از وارد شدن به مبحث روش تدریس علوم اول ابتدایی، لازم است که بدانید کتاب علوم اول دبستان دارای 14 فصل مختلف است که در آنها دانش آموزان با دنیای پیرامون، زمین، هوا، حیوانات، گیاهان و دیگر پدیده‌های طبیعی آشنا خواهند شد.

در کتاب علوم اول دبستان، متناسب با موضوع هر فصل، بخش‌های مختلفی مانند هشدار، نکته تاریخی، شگفتی‌های آفرینش، فعالیت‌های خارج از کلاس، آداب و مهارت‌های زندگی، کار و فناوری، علم و زندگی، در اختیار شما و ایستگاه تفکر وجود دارد تا دانش آموزان بیشتر جذب آنها شوند.

معلمان برای آموزش علوم اول دبستان متناسب با هر یک از سرفصل‌‌ها باید روش‌‌های تدریس مبتکرانه ‌و خلاقانه‌ای را بکار بگیرند تا باعث درک بهتر مطالب از سوی دانش آموزان شوند. در ادامه با توضیح هر یک از سرفصل‌ها و فهرست کتاب علوم اول ابتدایی، در رابطه با روش آموزش هر یک از آنها به صورت کاربردی صحبت خواهیم کرد.

تدریس علوم اول ابتدایی فصل اول

درس اول کتاب علوم اول دبستان که تحت عنوان «زنگ علوم» آورده شده است باید به گونه‌ای آموزش داده شود که دانش‌آموز با مشاهده محیط پیرامون خود بتواند سوالاتی را در ذهن خود مطرح کند و برای یافتن پاسخ آنها تلاش کند.

هدف از این فصل فراهم کردن زمینه لازم برای تقویت حس کنجکاوی در دانش آموزان در مورد پدیده‌های طبیعی اطراف خود است. با این اقدام مهارت پرسش‌گری در دانش آموزان تقویت خواهد شد.

آموزش علوم اول دبستان| فصل دوم تحت عنوان «سلام، به من نگاه کن!»

مشاهده، یکی از مهم‌ترین مهارت‌ برای شناخت هر چه بیشتر دنیای اطراف است. از این رو در فصل دوم کتاب علوم اول دبستان مباحثی مانند مشاهده طبیعت و پدیده‌های طبیعی، استفاده صحیح از حواس پنج ‌گانه برای شناخت محیط اطراف و استفاده از ابزارهای مختلف مانند ذره‌بین برای بیان مشاهدات در قالب گروه‌های فردی و گروهی جهت آموزش مطرح شده است.

بنابراین در این فصل مهارت مشاهده در دانش آموزان تقویت خواهد شد و معلمان به آنها فرصت خواهند داد که با استفاده از حواس پنجگانه خود اعم بویایی، بینایی، شنوایی، لامسه و چشایی محیط اطراف خود را کشف کنند.

فصل سوم: سالم باش، شاداب باش

همانطور که می‌دانیم عوامل مختلفی روی سلامتی افراد تأثیر می‌گذارد که از جمله آنها می‌توان به ورزش، تغذیه، بهداشت، استراحت کافی، اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از بروز علائم بیماری‌ها و غیره اشاره کرد.

بنابراین دانش آموزان در فصل سوم با موضوع سالم و شاداب باش، با عوامل موثر در سلامتی و بهبود آن آشنا خواهند شد. برای آموزش علوم اول دبستان به دانش آموزان در این فصل روش تدریس باید به گونه‌‌ای باشد که آنها بتوانند یک برنامه روزانه مناسب برای حفظ یا بهبود سلامتی خود تهیه و اجرا کنند.

روش تدریس علوم اول ابتدایی فصل جانوران

معلمان پایه اول ابتدایی به روش تدریس علوم اول ابتدایی فصل جانوران اهمیت زیادی می‌دهند. در این فصل، دانش ‌آموزان با موضوعات مختلفی در مورد جانوران و ارتباط زندگی انسان با آنها آشنا می‌شوند.

همچنین درباره منابع غذایی و نحوه حرکت، رشد، زندگی و تولید مثل جانوران مختلف اطلاعات مناسبی را کسب خواهند کرد. پس بهترین روش تدریس برای درک کامل این مباحث این است که جانوری را در محیط زندگی خود انتخاب کرده و به دانش آموزان فرصت بدهید درباره زندگی آن اطلاعاتی جمع‌آوری کنند. با این روش آنها به تفاوت‌ها و شباهت‌های این جانور را با دیگر موجودات زنده آشنا خواهند شد.

 آموزش علوم اول دبستان| فصل پنجم: دنیای گیاهان

در این فصل دانش آموزان با بخش‌های مختلف گیاهان، مقایسه ویژگی‌ها، شباهت‌ها و تفاوت‌های گیاهان با یکدیگر، بیان فواید آنها برای جانوران و انسان‌ها آشنا خواهند شد. بنابراین دانستن درباره انواع گیاهان، اندام آنها، نحوه رشد و فایده آنها در زندگی انسان می‌تواند برای دانش آموزان در سنین کم بسیار جذاب باشد.

از اهداف آموزشی فصل پنجم کتاب علوم اول ابتدایی، کاشت دانه لوبیا و مشاهده مراحل رشد آن است. پس از دانش آموزان بخواهید که دانه‌ لوبیا یا هر گیاه دیگری را در خاک بکارد و مراحل رشد آنها را به صورت مفصل گزارش دهد.

فصل ششم: زمین،‌ خانه پر آب ما

در آموزش علوم اول دبستان فصل ششم، دانش آموزان با مباحثی مانند آب به عنوان منبع حیاتی زندگی انسان‌ها آشنا خواهند شد. در این رابطه دانش آموزان به این درک خواهند رسید که در سطح جهان آب به فراوانی وجود دارد و زندگی انسان و حیوانات مختلف به آب وابسته است. همچنین با انواع آب در کره زمین اعم از آب آشامیدنی و غیر آشامیدنی، نحوه استفاده درست از آب و چرخه طبیعت و برای تولید آب آشنا خواهند شد.

البته دانش ‌آموزان در این فصل درباره مکان‌هایی که در آنجا آب یافت می‌شود و ضرورت صرفه‌جویی در مصرف آب آشنا می‌شوند. معلمان و والدین برای درک بهتر کودکان می‌توانند از طریق ماکت‌ها و تصاویر مختلف نحوه پیدایش آب و چرخه طبیعت را به آنها آموزش دهند.

فصل هفتم: زمین، خانه سنگی ما

از اهداف آموزشی این فصل، معرفی سنگ انواع سنگ‌ها و کاربردهای آنها است. در این راستا دانش ‌آموزان با روش‌های تغییر سنگ‌ها و طبقه‌بندی آنها بر اساس جنس و رنگ آشنا خواهند شد.

آموزش علوم اول دبستان| فصل هشتم: چه می‌خواهم بسازم؟

معلمان در فصل هشتم کتاب علوم اول دبستان، دانش‌ آموزان را با اهمیت استفاده از ابزارها مختلف در زندگی روزمره و تاثیر آنها روی کیفیت انجام کارها و صرفه‌جویی در وقت و انرژی آشنا می‌کنند.

بنابراین برای آموزش علوم اول دبستان در این فصل از دانش آموزان بخواهید تا لیستی از ابزارهای کاربردی که در خانه خود از آنها استفاده می‌کنند را تهیه کنند و نحوه کار با آنها را شرح دهند. بدین شکل دانش آموزان اطلاعات گسترده‌ای در مورد چگونگی استفاده از این ابزارها و کاربردهای آنها کسب خواهند کرد.

فصل نهم: زمین، خانه خاکی ما

در این فصل از کتاب علوم اول ابتدایی، دانش آموزان با انواع خاک و مقایسه کاربردهای مختلف آنها آشنا می‌شوند. همچنین آنها درباره فواید وجود خاک و مزایای آنها برای زندگی انسانها نیز اطلاعاتی را کسب می‌کنند.

شناسایی محل‌هایی که در آن‌جا خاک به وفور یافت می‌شود، دلایل ارزشمند بودن خاک، روش استفاده درست از خاک، وسایلی که با استفاده از خاک ساخته می‌شوند از دیگر اهداف آموزشی است که در این فصل دنبال می‌شود.

فصل دهم: در اطراف ما هوا وجود دارد

در فصل دهم کتاب علوم اول دبستان، مفهوم هوا، فواید و موارد استفاده آن و روش‌های جلوگیری از آلوده کردن هوا به دانش آموزان آموزش داده می‌شود. بنابراین دانش آموزان به این درک خواهند رسید که وجود هوا برای انسان‌ها و دیگر موجودات زمین چقدر ارزشمند است و با کارهایی که می‌توانند برای حفظ هوای پاک و کاهش آلودگی هوا انجام دهند، آشنا خواهند شد.

آموزش علوم اول دبستان| فصل یازدهم: دنیای سرد و گرم

آشنایی با مفاهیم گرم و سرد، کاربردهای گرما و سرما در زندگی روزمره‌، منابع تولید کننده گرما و سرما، نحوه استفاده بهینه از منابع انرژی از جمله موضوعاتی هستند که دانش آموزان در فصل یازدهم آموزش علوم اول دبستان با آنها آشنا می‌شوند.

برای درک بهتر دانش آموزان از مباحث این فصل می‌توانید از آنها بخواهید که لیستی از وسایل گرمایشی و سرمایشی که در محیط اطراف خانه و مدرسه وجود دارد را تهیه کنند. سپس از آنها بخواهید در حالی که چشم‌های خود را بسته‌اند با لمس دو وسیله گرم یا سرد مثل یخ متوجه تفاوت آنها شوند.

فصل دوازدهم: از خانه تا مدرسه

در درس از خانه تا مدرسه، دانش‌ آموزان، مفاهیم ثابت و متحرک و همچنین با مباحثی مانند چرخ و سطح و چگونگی استفاده از چرخ برای آسان‌تر شدن کارها آشنا می‌شوند. برای آموزش بهتر، تفاوت‌های این دو دسته اشیاء بهتر از دانش آموزان بخواهید که اطلاعات بیشتری را در مورد اشیای ثابت و متحرک در مسیر خانه تا مدرسه به دست ‌آورند. سپس براساس مشاهدات عینی خود درباره آنها توضیحاتی را بیان کنند.

فصل سیزدهم: آهن‌ربای من

در این فصل به دانش ‌آموزان در رابطه با آهن‌ربا و خواص آن آموزش‌های لازم داده می‌شود. همچنین با موارد استفاده آن در زندگی روزمره آشنا می‌شوند و آزمایش‌های مختلف را در این زمینه انجام می‌دهند. البته به عنوان تکلیف می‌توانید از آنها بخواهید وسایلی که آهن ‌ربا در آن‌ها به کار رفته را پیدا کنند و در مورد کاربردهای آنها توضیحاتی بدهند.

فصل چهاردهم: از گذشته تا آینده

معلمان در آموزش فصل آخر کتاب علوم اول دبستان، دانش ‌آموزان را با مفهوم فناوری و یکی از کاربردهای آن یعنی نور و روشنایی آشنا می‌کنند. در این روش تدریس دانش آموزان باید به صورت کاربردی و علمی درباره کاربرد نور و روشنایی در زندگی اطلاعات لازم را کسب کنند.

بهترین روش اموزش علوم اول ابتدایی

بهترین روش تدریس و آموزش علوم اول دبستان

با توجه به حساس بودن مقطع دبستان، همه والدین و معلمان باید با همکاری و صبوری روند یادگیری کودکان را دنبال کنند. امروزه روش‌های آموزش علوم اول دبستان و سایر دروس ابتدای برخلاف شیوه‌های سنتی که فقط مبتنی بر سخنرانی و تک محور بودن معلم در کلاس استوار بود.

اما امروزه با رشد و پیشرفت تکنولوژی و تغییر فرایند یادگیری دانش آموزان، بهترین روش تدریس این است که معلمان بتوانند ارتباط موثری با دانش آموزان بگیرند و از ابزارهای بازی و روش‌های نوین آموزشی مختلف بهره ببرند.

علوم تجربی دبستان کتاب پایه‌ای بسیار مهمی است که شیوه آموزش و تدریس مفاهیم آن بستگی به میزان هنر و ظرافت معلم دارند. به طوری که بتوانند با متدهای نوین آموزشی و از طریق تکنیک‌هایی مانند بازی، نقاشی، شعر، کتاب‌ها و ویدیوهای آموزشی تدریس کنند. با این شیوه دانش آموز علاوه بر تسلط به درس با علاقه بیشتری در کلاس حاضر می‌شود.

درس علوم اول دبستان چنانچه به صورت اصولی آموزش داده شود دانش آموز با علاقه زیاد در مقاطع بالا هم از درس علوم لذت می‌برد. بر این اساس همواره معلم سعی دارند که با روش‌های نوین آموزشی و استاندارد مشکل پایه درسی دانش آموزان را حل کنند و آنها را به دروس مختلف علاقه‌مند کنند. در ادامه شما را با انواع روش‌های تدریس علوم تجربه پایه اول ابتدایی آشنا خواهیم کرد.

انواع روش‌های تدریس و آموزش علوم اول دبستان

به دلیل آنکه دوره ابتدایی نخستین دروازه ورود  به فضای آموزش و تحصیل است، مهم‌ترین مقطع تحصیلی به شمار می‌رود. از این رو روش‌های تدریس ابتدایی به ویژه در درس علوم نیز از این نظر بسیار حائز اهمیت است چرا که نحوه مواجه و واکنش دانش آموزان را با امر تحصیل و فضای آموزشی رقم می‌زنند.

روش‌های تدریس ابتدایی در سال‌های اخیر تغییرات چشم‌گیر و تحول‌سازی داشته است و دیگر یک فرایند یک سویه ارائه آموزش از معلم به دانش آموز کارساز نیست بلکه دانش آموزان نیز باید خود را در پروسه یادگیری درگیر کنند.

برای این تعامل و همکاری در کلاس درس و آموزش علوم اول دبستان روش‌های متعددی وجود دارد که از بین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • روش تدریس نمایشی برای مشاهده مراحل رخداد یک پدیده در ذهن دانش آموزان
 • روش تدریس اکتشافی برای کشف پاسخ مسائل مختلف به صورت عینی
 • روش تدریس فعال برای رشد تفکر انتقادی و قدرت بیان و استدلال در دانش آموزان
 • روش تدریس کاوشگری برای تقویت روحیه استقلال و جستجوگری در دانش آموز
 • روش تدریس مشارکتی برای تبادل و تعامل دانش آموزان برای انجام کار گروهی و تقویت مهارت گفتگو، بیان آزادانه نظرات مخالف و موافق

روش‌های ذکر شده در بالا، جزو مهم‌ترین و مؤثرترین انواع روش‌های تدریس دروس مقطع ابتدایی هستند که می‌توانند به شیوه‌های مختلف اجرا شوند. این روش‌های تدریس نقش بسزایی در تعامل و برقراری ارتباط هر چه بیشتر دانش آموزان با محیط آموزشی و پویایی فضای تحصیل آنها خواهد داشت.

البته آشنایی و به کارگیری روش‌های نوین تدریس ابتدایی به دانش آموزان و معلمان کمک می‌کند تا بازخورد بهتری از فعالیت‌های آموزشی خود دریافت کنند. هدف کلی این روش‌ها تقویت مهارت‌های اجتماعی و فردی در دانش آموزان است که تحقق آنها نقش موثری در آینده تحصیلی فرزندان شما خواهد داشت.

نکات مهم درباره روش تدریس و آموزش علوم اول دبستان

کلاس درس علوم نیز مانند دیگر دروس آموزشی اول ابتدایی از حساسیت‌های ویژه‌ای برخوردار است تا دانش آموزان تمایل بیشتری برای مشارکت در فعالیت‌ها و برنامه‌های آموزشی داشته باشند. بنابراین در ادامه چند نکته مهم درباره روش تدریس و آموزش علوم اول دبستان را ارائه خواهیم کرد:

 • معلمان باید تلاش کنند تا کلاس علوم برای دانش ‌آموزان اول ابتدایی به محیطی شاد و پر انرژی تبدیل کنید.
 • معلمان باید شرایط انجام فعالیت‌های علمی، عملی، ثبت مشاهدات، آزمایشات و گفتگو و تعامل را تا حد امکان برای دانش‌ آموزان فراهم کنند.
 • معلمان باید روی مباحث هر درس مطالعات لازم را انجام دهند تا با تسلط کامل برای تدریس آن درس حاضر شوند.
 • در هر درس باید اهداف آموزشی اصلی مدنظر قرار گیرد تا مسیر تحقق آنها تا حد امکان هموار شود.
 • استفاده از ابزارهای آموزشی بصری، شنیداری، عملی با توجه به سبک‌های مختلف یادگیری دانش ‌آموزان اهمیت زیادی دارد.
 • میزان تمایل در دانش آموزان را برای انجام کارهای گروهی و تیمی جهت یادگیری مفاهیم درس علوم اول ابتدایی افزایش دهید.
 • در صورت امکان برخی از فعالیت‌های عملی یا آزمایشگاهی را در خارج از محیط کلاس درس انجام دهید.

با توجه به تمام این موارد، همیشه دقت داشته باشید که سرعت یادگیری در تمام دانش‌ آموزان یکسان نیست. پس لازم است به همه آنها فرصت کافی برای یادگیری و دستیابی به مهارت‌های ضروری را بدهید.

نکات مهم اموزش علوم اول ابتدایی

نکات مهم درباره نحوه مطالعه کتاب علوم پایه اول ابتدایی

روش مطالعه صحیح کتاب علوم تجربی ​​پایه اول ابتدای نقش بسیار پر رنگی در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان خواهد شد. بنابراین برای کسب موفقیت در امتحانات و مقاطع تحصیلی بالاتر بهتر است به نکات زیر درباره نحوه مطالعه کتاب علوم تجربی اول ابتدایی دبستان توجه کنید.

آموزش علوم اول دبستان| مطالعه کوتاه اما پیوسته

در بحث آموزش علوم اول دبستان باید بدانید که و مطالعه و فرایند خواندن کتاب علوم تجربی ​پایه اول ابتدایی باید به صورت پیوسته و در فواصل زمانی کوتاه انجام شود. چرا که مطالعه دروس با مفاهیم دشوار به صورت متوالی و بدون استراحت بسیار خسته کننده خواهد بود و دانش آموز دیگر تمرکز لازم برای یادگیری را ندارد. بنابراین سعی کنید به صورت کوتاه و پیوسته درس بخوانید و در کنار آن مطالعه نمونه سوالات امتحان علوم اول دبستان را از دست ندهید.

به مقدار کافی استراحت کنید

ذهن انسان به ویژه کودکان نوآموز توانایی کار و مطالعه طولانی مدت را ندارد و برای اینکه ذهن و مغز آنها تحت فشار قرار نگیرد و دچار استرس نشوند باید به مقدار کافی استراحت کنند.

نتایج برخی از تحقیقات ثابت کرده است که در حالت استرس مغز اطلاعات جدید را جذب نمی‌کند و این اطلاعات به راحتی به دست فراموش سپرده می‌شوند. پس بهتر است به منظور بالا بردن کارایی و یادگیری مغز، زمان‌هایی را برای استراحت در نظر بگیرید و کتاب علوم تجربی ​پایه اول در مدت زمان کوتاه مطالعه کنید و بعد از استراحت دوباره به سراغ آن بروید.

ضرورت داشتن وضعیت روحی و جسمانی مناسب

ذهن انسان در حالت آرامش و سلامت روحی و جسمانی توان و قدرت یادگیری بسیار بیشتری دارد. به طوری که ذهن انسان در حالت‌های روحی مختلف مانند خستگی، عصبانیت و احساسات منفی و غیره دچار حواس‌پرتی شده و شتاب‌زده عمل می‌کند.

بنابراین هر وقت که در وضعیت روحی یا جسمانی مناسبی قرار ندارید یا ذهن شما درگیر افکار دیگری است، به سمت مطالعه مباحث جدید کتاب علوم تجربی پایه اول ابتدایی نروید چون درصد و میزان یادگیری به شدت پایین است.

مرور مباحث آموزش علوم اول دبستان در همان روز یادگیری

از نکات مهم دیگر درباره مطالعه کتاب علوم تجربی پایه اول ابتدایی این است که در همان روزی که آموزش علوم اول دبستان را مطابق سرفصل‌ها فرا گرفته‌اید نسبت به مرور آنها اقدام کنید و نگذارید مدتی از زمان یادگیری شما بگذرد.

چرا که بسیاری از مباحثی که یاد گرفته‌اید در حافظه کوتاه مدت شما ذخیره می‌شود و با مرور نکردن در همان روز، آنها در پس ذهن خود فراموش کرده و از یاد خواهید برد. در کنار مرور مباحث آموزشی می‌توانید از گام به گام علوم اول ابتدایی نیز استفاده کرده و راه‌های حل ارائه شده در آن را بررسی کنید.

بنابراین با مرور هر درس بلافاصله پس از یادگیری می‌توانید نکات مهم آن را در حافظه بلند مدت خود ثبت کرده و به فرایند یادگیری خود کمک کنید.

ایجاد محیطی مناسب برای درس خواندن

فراهم کردن محلی مخصوص مطالعه برای دانش آموزان که از آرامش، سکوت و نور کافی برخوردار باشد، می‌تواند در بالا بردن قدرت یادگیری آنها موثر باشد. بنابراین والدین باید در محیط خانه یک فضا را با شمایل مناسب مثلا با قرار دادن میز تحریر همراه با صندلی فراهم کنند تا کودک آنها موقع مطالعه دروس در آن فضا احساس آرامش کند.

مطالعه نمونه سوالات امتحانی علوم ​​​پایه اول ابتدایی

یکی دیگر از موثرترین روش ها برای تثبیت مباحث علوم پایه اول ابتدایی در ذهن و ایجاد آمادگی بیشتر برای امتحانات، دانلود و مطالعه نمونه سوالات امتحانی سال‌های گذشته یا مدارس دیگر است که می‌تواند نقاط قوت و ضعف دانش آموز را مشخص کند. در این رابطه دانش آموزان می‌توانند از روش‌های مختلف مطالعه دروس پایه اول مانند دریافت نمونه سوالات امتحانی بهره‌مند شوند.

علوم تجربی اول ابتدایی

بهترین وسایل کمک آموزشی و ابزارهای آموزش علوم اول دبستان

امروزه با رشد علم و تکنولوژی دیگر شیوه‌های سنتی تدریس برای آموزش مفاهیم دروس مقاطع مختلف تحصیلی کارآمد نیستند. بنابراین باید از وسایل کمک آموزشی و ابزارهای مختلف آموزشی برای درک بهتر مفاهیم کتاب‌های درسی توسط دانش آموزان بهره گرفت.

در این رابطه برای آموزش علوم اول دبستان بستری مناسب ایجاد شده است تا معلمان امکان و فرصت یادگیری عمیق‌تر درس علوم را افزایش دهند.

از جمله این ابزارهای کمک آموزشی می‌توان به نرم افزارهای آموزشی، نمونه سوالات، کتاب‌های آموزشی و غیره اشاره کرد که با بهره گیری از شیوه‌های نوین تدریس علوم ابتدایی زمینه ایجاد انگیزه در دانش آموزان را فراهم ساخته‌اند. در ادامه به معرفی چند نمونه از ابزارهای آموزشی کارآمد برای تدریس و آموزش مفاهیم علوم اول ابتدایی خواهیم پرداخت.

آموزش علوم اول دبستان| گام به گام علوم اول ابتدایی

درس علوم تجربی و تفکر​ اول دبستان، یک درس تخصصی و پایه‌ای است که دانش آموزان باید به خوبی آن را آموزش ببینند تا بتوانند به سوالات آن به خوبی پاسخ دهند. این درس شامل سوالات و تمرینات بسیاری است که ممکن است برخی از دانش آموزان اول دبستان توانایی پاسخ به آنها را نداشته باشند.

پس در صورتی که دانش آموزان به معلم خود برای رفع اشکال دسترسی نداشته باشند، می‌توانند به گام به گام علوم اول ابتدایی مراجعه کرده و روش پاسخگویی به سوالات مورد نظر خود را در این کتاب یاد بگیرند. گام به گام علوم تجربی اول ابتدایی شامل خلاصه‌ای از مطالب هر درس از این کتاب است که شرایطی را برای یافتن پاسخ سوالات و فعالیت‌های آن فراهم کرده است.

پاسخ‌های ارائه شده در گام به گام علوم اول دبستان کاملا صحیح و کارشناسی شده تهیه شدند و دانش آموزان برای یادگیری نکات کلیدی درس‌ها می‌توانند به گام به گام این دروس مراجعه کنند.

بر این اساس گام به گام کتاب علوم اول به عنوان یک ابزار کمک آموزشی شامل پاسخ‌های آزمون‌ها، فعالیت‌ها و تمرینات کتاب علوم دوره اول ابتدایی است. دانش آموزان با مطالعه جواب‌های درست تمرینات این درس، روش‌های درست حل سوالات علوم را به خوبی یاد می‌گیرند.

علوم تجربی

آموزش علوم اول دبستان| فصل اول علوم اول دبستان فندق

یکی دیگر از روش‌های آموزش علوم اول دبستان استفاده از نرم افزارها و لوح‌های فشرده آموزشی است. با توجه به توسعه علم و فناوری و نقش آنها در یادگیری دانش آموزان، معلمان می‌توانند با بهره‌مندی از بهترین نرم‌افزارهای آموزش علوم ابتدایی بستر آموزشی مناسبی را برای دانش آموزان فراهم کنند. از جمله نرم افزارهای کمک آموزشی علوم ابتدایی می توان به فیلم‌های آموزشی علوم فندق اشاره کرد.

از آنجایی که بخش عمده‌ای از فرایند یادگیری از طریق حس بینایی و شنوایی رخ می‌دهد، در این بین نرم افزارها و فیلم‌های آموزشی به عنوان یک محتوای سمعی و بصری ارزشمند با ظرافت خاصی تمام مفاهیم علوم ابتدایی را به شیوه‌ای موثر به دانش آموزان منتقل می‌کنند.

از طرفی دیگر این فیلم‌های آموزشی در یادگیری بیشتر و تثبیت مطالب درسی موثر هستند و فرایند یادگیری را در دانش آموزان سرعت می‌بخشند.

از این رو مجموعه فیلم‌های آموزشی علوم فندق با ایجاد فضایی شاد و مفرح همراه با ارائه محتواهای آموزشی جذاب، مطالب آموزشی را به صورت غیر مستقیم به دانش آموزان آموزش داده و باعث نهادینه شدن آن مفاهیم در ذهن آنها می‌شوند.

بنابراین معلمان و والدین گرامی برای آموزش علوم اول ابتدایی می‌توانند با استفاده از نرم افزارهای آموزشی، ضمن ایجاد انگیزه و علاقه به یادگیری درس علوم، فرایند یادگیری را برای دانش آموزان آسان و جذاب کنند.

آموزش علوم اول دبستان| سوالات درس به درس علوم اول ابتدایی با جواب

دسترسی والدین به فایل سوالات درس به درس علوم اول ابتدایی با جواب می‌تواند این مزیت را داشته باشد که با حل نمونه سوالات دوره‌های مختلف، فرزند خود را به سمت یادگیری بهتر هدایت کنند.

تمام نمونه سوالات درس به درس به گونه‌ای طراحی شده است که علاوه بر ارائه پاسخ درست سوال به بیان بخش جواب تشریحی به آموزش علوم اول دبستان به صورت پایه‌ای پرداخته شده است.

بنابراین با استفاده از این سوالات می‌توانید با منطق و استدلال درست بدانید دلیل انتخاب گزینه صحیح چه بوده است. پس قبل از اینکه شروع به پاسخ‌دهی به سوالات درس به درس کنید در ابتدا مطابق با سرفصل‌های تعریف شده برای هر فصل و مباحث آموزشی آن اقدام به مطالعه با دقت لازم بکنید.

سپس برای حل سوالات درس به درس تلاش کنید در صورتی که نتوانستید پاسخ منطقی و درستی برای یک سوال پیدا کنید، حتما به قسمت جواب تشریحی آن مراجعه کنید.

آموزش علوم اول دبستان| پی دی اف نمونه سوالات اول ابتدایی با جواب

درس علوم تجربی از جمله درس‌هایی است که با وجود دشواری بعضی از مطالب آموزشی آن، اگر هنگام آموزش علوم اول دبستان مفاهیم به خوبی یاد گرفته شود، می‌تواند قدرت تفکر و کنجکاوی دانش آموزان کلاس اولی را پرورش داده و ذهن آنها را به چالش بکشد.

اما برخی از دانش آموزان درباره مطالب و مباحث ارائه شده درس علوم اول ابتدایی دچار نگرانی، اضطراب و تردید می‌شوند و فکر می‌کنند که هنوز آشنایی کافی با نحوه حل سوالات امتحانی ندارند.

پس برای آشنایی بیشتر دانش آموزان پایه اول با مباحث و مسائل مختلف کتاب درس علوم تجربی و یادگیری مباحث آموزشی آن لازم است که از فایل پی دی اف نمونه سوالات اول ابتدایی با جواب بهره ببرند. این فایل‌ نمونه سوالات برای والدینی که قصد دارند با کودک خود در محیط منزل بیشتر تمرین کنند بسیار کارآمد خواهد بود.

بر این اساس زمانی‌ که دانش‌ آموزان نمونه سوالات را حل می‌کنند با نقاط ضعف و قوت خود آشنا می‌شوند. والدین نیز پس از حل نمونه سوالات توسط فرزند خود متوجه می‌شوند که آنها در چه مباحثی مشکل دارند و به فرزند خود پیشنهاد می‌دهند دوباره آن مباحث را مطالعه ‌کنند.

بنابراین با تهیه انواع نمونه سوالات درس علوم تجربی اول دبستان این امکان را برای کودک نوآموز خود فراهم خواهید کرد که با میزان سختی سوالات، اشکالات و ضعف‌های آموزشی خود آشنا شوند و برای رفع آنها دقت و تمرکزی روی مباحث درس علوم داشته باشند.

آموزش علوم اول دبستان| دانلود رایگان نمونه سوالات اول ابتدایی

امتحانات نوبت اول همواره برای دانش آموزان پایه اول ابتدایی و حتی والدین آنها بسیار نگران کننده بوده است. دلیل این نگرانی و اضطراب این است که والدین تصور می‌کنند که فرزند آنها برای اولین بار با سوالات امتحانی کتاب علوم پایه اول مواجه می‌شوند و چون آشنایی قبلی با نوع سوالات این درس و میزان سختی آنها ندارند، ممکن است از پس آن برنیایند.

از طرفی دیگر پایه اول ابتدایی چون نخستین برخورد دانش آموزان با آموزش علوم اول دبستان، نقش مهمی در آینده تحصیلی آنها خواهد شد و موفقیت در امتحانات این پایه باعث علاقه‌مند شدن بیشتر دانش آموزان به درس و یادگیری می‌شود.

بنابراین والدین دارای فرزند کلاس اولی در زمان امتحانات برای کسب موفقیت بیشتر فرزندان خود می‌توانند نمونه سوالات امتحانی اول ابتدایی را به صورت رایگان دانلود کنند و با آنها تکرار تمرین کنند. همچنین می‌توانند با استفاده از فایل نمونه سوالات، جواب درست و پاسخ تشریحی سوالات را با آنها کار کنند، تا دانش آموزان قبل از برگزاری آزمون با نوع سوالات آشنا شده و با آمادگی بیشتری در جلسه امتحانات حضور پیدا کنند.

در این نمونه سوالات با طرح سوال‌های متنوع با توجه به سرفصل‌های آموزشی درج شده در کتاب اول ابتدایی زمینه آشنایی دانش آموزان با سوالات امتحانی فراهم می‌شود. پس دانش آموزان با تکرار و تمرین این سوالات می‌توانند مهارت لازم برای پاسخگویی به سوالات ساده، پیچیده و حتی سخت را کسب کنند.

آموزش علوم اول دبستان| دانلود کتاب علوم اول ابتدایی

بسیاری از والدین و دانش آموزان تمایل دارند که قبل از شروع سال تحصیلی و دریافت نسخه کاغذی هر کتاب، نسخه الکترونیکی یا فایل PDF آن را نیز در اختیار داشته باشند. هدف از این اقدام آشنایی با محتوای کتاب درسی علوم تجربی ​اول ابتدایی و آشنایی با بخش‌های مختلف آن است.

البته از آنجایی که برنامه‌ریزی درسی و تدوین بهترین روش تدریس کتاب علوم تجربی ​​پایه اول ابتدایی نقش بسیار پر مهمی در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان ایفا می‌کند و می‌تواند موفقیت در امتحانات و مقاطع تحصیلی بالاتر را تضمین کند، معلمان نیز اقدام به دانلود نسخه الکترونیکی این کتاب می‌کنند.

بر این اساس وزارت آموزش و پرورش هر ساله برای آموزش علوم اول دبستان، علاوه بر انتشار نسخه کاغذی کتاب علوم تجربی پایه اول ابتدایی، نسخه PDF آن را نیز به صورت رایگان در پایگاه عرضه کتاب‌های درسی منتشر می‌کند. در صورت نیاز می‌توانید برای دانلود کتاب علوم اول دبستان اقدام کنید.

استفاده از وسایل کمک آموزشی بصری و ویدیویی

دانش آموزان اول ابتدایی همچنان با دنیای فیلم و کارتون و انیمیشن سرگرم می‌شوند. بنابراین در صورتی که مفاهیم آموزش علوم اول دبستان را از طریق فیلم‌های ویدیوی جذاب دریافت کنند علاقه بیشتری برای یادگیری نشان می‌دهند.

آموزش‌هایی استفاده از ابزارهای کمک آموزشی بصری در خانه برای یادگیری بهتر دانش آموزان بسیار مهم است. برای مثال می‌توانید از ویدیوهای آموزشی تهیه شده برای آموزش و یادگیری درس علوم استفاده کنید.

همچنین روش‌های دیگری مانند طراحی پوستر و کاغذ دیواری برای به خاطر سپردن مطالب سنگین‌ کتاب علوم اول ابتدایی کمک کننده هستند. البته توجه داشته باشید که انجام این کارها موجب می‌شود تا روند مطالعات دانش آموز شما هدف‌مندتر شود.

دیگر راهکارهای ساده برای آموزش علوم اول دبستان

از دیگر راهکارهای آموزش علوم اول دبستان به روش ساده ‌می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فعالیت‌ها و تکالیف علوم تجربی به ویژه در ابتدای سال تحصیلی باید به صورت کوتاه، ساختار یافته و متناسب با علایق دانش‌ آموزان طراحی شوند.
 • دانش ‌آموزان اول ابتدایی در این سن بیشتر به بازی و فعالیت‌‌های فیزیکی، شعر و موسیقی علاقه نشان می‌دهند. بنابراین بسیاری از آموزش‌های خود را باید در قالب بازی، شعر و نمایش ارائه دهید تا تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد.
 • تکالیف و فعالیت‌های آموزشی را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید و برای هر یک از آنها اهداف یادگیری جداگانه‌ای را مشخص کنید.
 • مدت زمان تدریس موضوعات مرتبط با سرفصل‌های آموزشی درس علوم را تا حد امکان کوتاه کنید و زمان‌هایی را برای استراحت، صحبت کردن و راه رفتن در کلاس برای دانش‌ آموزان در نظر بگیرید.
 • از آنجا که دانش ‌آموزان در این سن به شدت نیاز به تشویق شدن دارند، تا حد امکان به جای تمرکز بر نقاط ضعف، به تقویت نقاط قوت آن‌ها بپردازید تا حس اعتماد به نفس را در آنها تقویت کنید.

جمع‌بندی

همانطور که گفته شد، پایه اول دبستان یکی از دشوارترین پایه‌های تحصیلی است چرا که دانش‌ آموزان به تازگی وارد محیط تحصیلی شده‌اند و با محیط درس، کلاس و مدرسه آشنایی زیادی ندارند.

در کنار تمام دشواری‌ها، آموزش علوم اول دبستان نیز چالش‌های خاصی برای دانش ‌آموزان، معلمان و والدین دارد. پیش برای اینکه تدریس کتاب علوم اول ابتدایی تسهیل شود، لازم است از ابزارهای کمک آموزشی مختلف استفاده شود تا دانش آموزان با آمادگی بیشتری در جلسه امتحان شرکت کنند.

در این بین دانش‌ آموزانی که قبل از امتحان نمونه سوالات مختلف را حل ‌کرده باشند با استرس کمتری در جلسه امتحانات حضور می‌یابند و نمرات بالایی نیز در امتحانات به دست می‌آورند. برای دانلود رایگان نمونه سوالات اول ابتدایی به وب سایت ما مراجعه کنید.

سایر آموزش های اول ابتدایی

آموزش ریاضی اول دبستان

آموزش نگارش اول دبستان

آموزش قران اول دبستان

آموزش فارسی اول دبستان

 

آموزش اول ابتدایی

آموزش اول ابتدایی

تمامی دروس اول ابتدایی

آموزش دوم ابتدایی

آموزش دوم ابتدایی

تمامی دروس دوم ابتدایی

آموزش سوم ابتدایی

آموزش سوم ابتدایی

تمامی دروس سوم ابتدایی

آموزش چهارم ابتدایی

آموزش چهارم ابتدایی

تمامی دروس چهارم ابتدایی

آموزش پنجم ابتدایی

آموزش پنجم ابتدایی

تمامی دروس پنجم ابتدایی

آموزش ششم ابتدایی

تمامی دروس ششم ابتدایی

آموزش پایه هفتم

آموزش پایه هفتم

تمامی دروس پایه هفتم

آموزش پایه هشتم

آموزش پایه هشتم

تمامی دروس پایه هشتم

آموزش پایه نهم

آموزش پایه نهم

تمامی دروس پایه نهم

آموزش پایه دهم

آموزش پایه دهم

تمامی دروس پایه دهم

آموزش پایه یازدهم

آموزش پایه یازدهم

تمامی دروس پایه یازدهم

آموزش پایه دوازدهم

آموزش پایه دوازدهم

تمامی دروس پایه دوازدهم

نظرات دانشجویان

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “آموزش علوم اول دبستان”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *