پخش ویدیو

راهنمایی کامل آموزش علوم دوم دبستان

فیلم  علوم دوم دبستان به صورت تشریحی و گام به گام کتاب درسی دوم مقطع ابتدایی را آموزش داده است مدرس این دوره خانم فاطمه سنچولی میباشد که در 14 جلسه آموزشی کتاب درسی رو تدریس کرده اند. دانش آموزانی که قصد تقویت پایه تحصیلی ، یادگیری آزمایش ها و نتیجه گیری را دارند این پکیج میتواند انتخاب مناسبی برای آنها باشد این محصول آموزشی رو میتوانید به صورت دانلودی تهیه نمایید
پخش ویدیو
پخش ویدیو
پخش ویدیو
راهنمایی کامل آموزش علوم دوم دبستان

حق کپی ویدئو مجاز نمی باشد

شما اینجا هستید:

آموزش ویدئویی کتاب علوم دوم دبستان

سطح جلسه:

سطح مبتدی تا پیشترفته

مدت ویدیو:

حدود 5 ساعت

مدرس:

فاطمه سنچولی

سطح مبتدی تا پیشترفته
حدود 5 ساعت
30فایل
14 جلسه

توضیحات دوره

آموزش علوم دوم دبستان

درس علوم یکی از مهم‌ترین دروس در تمامی مقاطع تحصیلی است. هدف از آموزش مفاهیم در این درس، درک واقعیت‌های خلقت و هدف وجود پدیده‌ها است. این درس در حوزه یادگیری برنامه درسی ملی قرار داشته و مباحث آموزشی در آن، موجب ارتقاء سطح زندگی فردی، خانوادگی، ملی و جهانی دانش‌آموزان می‌شود. همین موارد موجب شده تا آموزش علوم دوم دبستان، از جایگاه ویژه‌ای برخوردار باشد. در این مقاله به نحوه تدریس این درس مهم و همچنین معرفی سرفصل‌های کتاب درسی پرداخته می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، تا انتهای مقاله با ما همراه بمانید.

درس علوم

علوم دوم دبستان با جواب

تألیف کتاب درسی علوم دوم دبستان به گونه‌ای انجام شده که مدرس می‌تواند با ایجاد یک فضای پویا و پر جنب و جوش، دانش‌آموزان را مباحث کتاب آشنا کنند. از طریق آموزش‌های این کتاب، دانش‌آموزان، مهارت‌های مختلف را آموزش دیده و در طول زندگی خود می‌توانند از این مهارت‌ها استفاده نمایند. این کتاب درسی با هدف درگیری دانش‌آموزان با محیط پیرامون و آشنایی آن‌ها با ابعاد جدید پدیده‌های طبیعی، تألیف شده است. این موارد کنجکاوی کودکانه آن‌ها را تحریک کرده و حقیقت پدیده‌ها را به دانش‌آموزان نشان می‌دهد. به همین دلیل، در کلاس فضای شاد و پویایی برقرار شده و دانش‌آموزان به خوبی با مطالب آموزشی، درگیر شده و با انگیزه فراوان به یادگیری مطالب می‌پردازند.

سرفصل‌های کتاب علوم دوم ابتدایی

آموزش علوم دوم ابتدایی در 14 فصل تدوین شده که به شرح زیر هستند:

۱. فصل اول: زنگ علوم، گردش در باغ

در فصل اول، دانش‌آموزان یاد می‌گیرند که در زمان مشاهده پدیده‌های طبیعی، از چند حس خود باید استفاده کنند. آن‌ها باید مشاهدات خود را به صورت دقیق و در قالب جملات صحیح یادداشت نمایند و در انتها گزارشی از مستندات را ارائه دهند.

۲. فصل دوم: هوای سالم، آب سالم

در این فصل، دانش‌آموز با راهکارهای رفع آلودگی محیط زیست و حفظ آن آشنا می‌شود. همچنین از تأثیرات محیط زیست سالم بر روی زندگی موجودات زنده، آگاهی می‌یابد.

۳. فصل سوم: زندگی ما و گردش در زمین (1)

تغییرات دمای هوای شبانه روز و ارتباط این تغییرات به نوع حرکت زمین به دور خود، از جمله مباحثی است که در فصل سوم کتاب علوم پایه دوم ابتدایی، به دانش‌آموزان، آموزش داده می‌شود.

۴. فصل سوم: زندگی ما و گردش در زمین (2)

آموزش علوم دوم ابتدایی در فصل چهارم، متخص آموزش تغییرات دما بر زندگی انسان‌ها، جانوران و گیاهان بوده و کاربردهای تغییر دما در زمین نیز یاد داده می‌شوند.

فصل هفتم علوم دوم دبستان

۵. فصل پنجم: پیام رمز را پیدا کن (1)

آموزش مفاهیم مربوط به صدا با استفاده از بازی‌های مختلف در فصل پنجم قرار می‌گیرند. دانش‌آموزان با استفاده از این بازی‌ها، ویژگی‌های صوت نظیر بلندی و کوتاهی و کلفتی و نازکی را درک می‌کنند.

۶. فصل ششم: پیام رمز را پیدا کن (2)

در این فصل، دانش‌آموز در قالب انجام بازی، با برخی از ویژگی‌های نور و نحوه انتقال و دریافت پیام آشنا خواهد شد. آن‌ها ویژگی‌های نور در زندگی روزمره خود را درک کرده و نحوه استفاده از آن را آموزش می‌بینند.

۷. فصل هفتم: اگر تمام شود

استفاده از سوخت برای حرکت انواع وسایل نقلیه، پخت و پز، گرم کردن اماکن و غیره در این بخش از کتاب درسی آموزش داده می‌شود.

۸. فصل هشتم: بسازیم و لذت ببریم

بعد از آشنایی دانش‌آموزان با ابزارهای مختلف و نحوه استفاده مناسب از آن‌ها، می‌توانند اقدام به ساخت کاردستی‌های گوناگون نمایند. سپس تجربیات خود را در رابطه با نحوه به کارگیری این ابزار و فواید استفاده از تکنولوژی و فناوری بیان کنند.

9. فصل نهم: سرگذشت دانه

دانش‌آموزان برای یادگیری مباحث فصل نهم، باید دانه‌های مختلف محل زندگی خود را جمع‌آوری کرده و با مشاهده، آ‌ن‌ها را توصیف و دسته‌بندی نمایند. همچنین با رویاندن دانه‌ها، رشد گیاه را مشاهده کرده و با چرخه زندگی دانه و گیاه آشنا می‌شوند.

10. فصل دهم: درون آشیانه‌ها

در این بخش از آموزش علوم دوم دبستان، دانش‌آموزان در رابطه با نیاز جانوران به مکانی برای زندگی، آشیانه‌سازی آن‌ها و کارهایی که برای مراقبت از فرزندان خود انجام می‌دهند، بحث و گفتگو کرده و اطلاعات مفیدی را جمع‌آوری می‌کنند.

11. فصل یازدهم: من رشد می‌کنم

دانش‌آموزان در مقطع اول دبستان با روش‌های سالم ماندن و رشد کردن آشنا شدند. این فصل نیز مروری بر همان روش‌ها خواهد بود.

علوم دوم دبستان

12. فصل دوازدهم: برای جشن آماده شویم

فصل دوازدهم یکی از فصل‌های هیجان‌انگیز کتاب درسی است. دانش‌آموزان باید با استفاده از مواد قابل دسترس در محیط برای تهیه مواد خوردنی در جشن، این مواد را دسته‌بندی کرده و با توجه به ویژگی ماده، این مواد خوراکی را در دو گروه جامد و مایع قرار دهند. همچنین دانش‌آموزان می‌توانند تجربیات خود را در زمینه تغییر شکل مواد، به صورت عملی نشان دهند.

13. فصل سیزدهم: بعد از جشن

نگهداری از باقی‌مانده مواد خوراکی و پاکیزگی محیط در این فصل آموزش داده می‌شود. اثر آب بر مواد نشان داده شده و نحوه جداسازی مواد دور ریختنی با هدف حفظ محیط زیست نیز به دانش‌آموزان یاد داده خواهد شد.

14. فصل چهاردهم: از گذشته تا آینده (نان)

در این فصل از کتاب درسی، تلاش شده تا دانش‌آموزان با تأثیرات تکنولوژی بر زندگی بشر و تهیه نان آشنا شده و سیر این تکامل و تغییرات را بدانند. در واقع دانش‌آموزان باید با برقراری ارتباط میان گذشته و زمان حال، آینده را تا حدی پیش‌بینی نمایند.

نحوه تدریس و آموزش علوم دوم دبستان

نحوه تدریس و آموزش علوم دوم دبستان، به صورت درس به درس بوده و هر درس به طور دقیق بررسی می‌شود. تدریس این کتاب به دو بخش کلیات و آموزش موضوعات درسی علوم دوم ابتدایی تقسیم‌بندی می‌شود. در بخش اول، معلم باید به اهمیت علوم تجربی در پایه دوم دبستان و دیگر پایه‌های مقطع ابتدایی اشاره کرده و یادگیری زمینه محور را اصل کار تدریس خود قرار دهد. در واقع در این بخش، نقش معلم در فرآیند آموزش نشان داده می‌شود. فصل دوم از نحوه تدریس، شامل درس در یک نگاه، نقشه مفهومی کتاب، اهداف و پیامدها، مواد و وسایل آموزشی، دانستنی‌های معلم، نکات آموزشی و فعالیت‌های پیشنهادی و جدول ارزشیابی خواهد شد. معلمان با تکیه بر این بخش‌ها می‌توانند مباحث آموزشی را به خوبی به دانش‌آموزان خود آموزش داده و مفاهیم را برای آن‌ها قابل درک سازند.

آموزش علوم دوم ابتدایی

آموزش صفحه به صفحه کتاب علوم دوم دبستان

علاوه بر معلمان، اولیا نیز در امر یادگیری دانش‌آموزان، نقش بسیار مهمی دارند. تعداد بسیاری از آموزش‌ها و آزمایشات گفته شده در کتاب درسی علوم پایه دوم دبستان، به گونه‌ای هستند که دانش‌آموزان در خانه نیز باید برخی از آن‌ها را انجام داده و نتایج بدست آمده را ثبت نمایند. با همراهی اولیاء در این امر، قطعاً دانش‌آموزان به تجربه بهترین از یادگیری دست می‌یابند. علوم تجربی، درسی نیست که صرفاً با آموزش‌های کلاس درس بتوان آن را محدود کرد، زیرا این درس در ابعاد مختلف زندگی انسان‌ها، کاربرد خواهد داشت. به همین دلیل مباحث به طوری در آموزش صفحه به صفحه کتاب علوم دوم دبستان گنجانده شده‌‌اند که دانش‌آموزان در فضایی به غیر از مدرسه و کلاس درس نیز به دنبال کنجکاوی در این رابطه باشند.

فایل صوتی صفحه به صفحه علوم دوم دبستان

آموزش علوم دوم دبستان در 14 فصل تدوین شده است. این 14 فصل کوتاه، مباحث مختلفی را به دانش‌آموزان آموزش می‌دهند. باید در نظر داشت، تدوین کتاب‌های دوره دبستان، به گونه‌ای است که دانش پایه را برای دانش‌آموزان ایجاد کرده و مطالب آموزشی سال‌های بعد بر همین اساس تألیف می‌شوند. همین امر موجب شده که آموزش مناسب این دروس، اهمیت بسیار بالایی داشته باشد، زیرا در غیر این صورت، در پایه‌های بعدی، دانش‌آموز با مشکلات بسیاری در فهم مباحث روبه‌رو خواهد شد. در تألیف فایل صوتی صفحه به صفحه علوم دوم دبستان، تلاش شده تا علاوه بر ذکر مطالب تئوری، آزمایش و بینش تجربی نیز به دانش‌آموزان، آموزش داده شود.

دانلود کتاب علوم دوم دبستان (pdf کتاب علوم)

بسیاری از والدین و دانش‌آموزان، تمایل دارند که علاوه بر نسخه چاپی و کاغذی کتاب، یک نسخه pdf و الکترونیک از کتاب درسی را نیز در اختیار داشته باشند. به همین دلیل، سازمان آموزش و پرورش هر ساله علاوه بر انتشار نسخه‌های کاغذی کتاب‌ها، از جمله کتاب علوم پایه دوم ابتدایی، نسخه الکترونیک کتاب‌ها را نیز به صورت رایگان در پایگاه کتاب‌های درسی، منتشر می‌کند. والدین و دانش‌آموزان می‌توانند برای آگاهی بیشتر از محتوای کتاب علوم دوم ابتدایی در بخش‌های مختلف، این نسخه از کتاب را دانلود و مطالعه نمایند. همچنین در نسخه pdf، روش‌های برنامه‌ریزی تحصیلی برای امتحانات دی و خرداد و نحوه صحیح مطالعه دروس برای دانش‌آموزان ابتدایی، شرح داده شده است.

عکس کتاب علوم دوم دبستان

علوم تجربی یکی از مهم‌ترین درس‌ها در پایه‌های مختلف است. هدف از قرار دادن این درس برای آموزشی دانش‌آموزان، آشنا کردن آن‌ها با مکانیزم‌های جذاب پدیده‌های مختلف خلقت و جهان هستی خواهد بود. همین موارد موجب شده تا آموزش علوم دوم دبستان، اهمیت بسیاری داشته باشد. دوران ابتدایی برای کودکان، دوران شروع جدی یادگیری محسوب می‌شود. آن‌ها در این دوران، به تازگی با نحوه درس خواندن و فضای مدرسه آشنا خواهند شد. به همین دلیل، روال تدریس و طراحی کتاب به گونه‌ای است که دانش‌آموزان مشتاق درس خواندن، کند. همچنین در کتاب‌های درسی از جمله کتاب علوم دوم دبستان، عکس‌های جذاب و مفیدی گذاشته تا موجب انگیزه بیشتر دانش‌آموزان گردد.

کتاب علوم دوم دبستان

تمامی دروس دوم ابتدایی:  آموزش دوم ابتدایی

سایر آموزش های دوم ابتدایی

آموزش ریاضی دوم دبستان

آموزش نگارش دوم دبستان

آموزش فارسی دوم دبستان

آموزش قران دوم دبستان

آموزش هدیه آسمانی دوم دبستان

آموزش اول ابتدایی

آموزش اول ابتدایی

تمامی دروس اول ابتدایی

آموزش دوم ابتدایی

آموزش دوم ابتدایی

تمامی دروس دوم ابتدایی

آموزش سوم ابتدایی

آموزش سوم ابتدایی

تمامی دروس سوم ابتدایی

آموزش چهارم ابتدایی

آموزش چهارم ابتدایی

تمامی دروس چهارم ابتدایی

آموزش پنجم ابتدایی

آموزش پنجم ابتدایی

تمامی دروس پنجم ابتدایی

آموزش ششم ابتدایی

تمامی دروس ششم ابتدایی

آموزش پایه هفتم

آموزش پایه هفتم

تمامی دروس پایه هفتم

آموزش پایه هشتم

آموزش پایه هشتم

تمامی دروس پایه هشتم

آموزش پایه نهم

آموزش پایه نهم

تمامی دروس پایه نهم

آموزش پایه دهم

آموزش پایه دهم

تمامی دروس پایه دهم

آموزش پایه یازدهم

آموزش پایه یازدهم

تمامی دروس پایه یازدهم

آموزش پایه دوازدهم

آموزش پایه دوازدهم

تمامی دروس پایه دوازدهم

نظرات دانشجویان

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “راهنمایی کامل آموزش علوم دوم دبستان”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *